Tomáš Pazdera
 Kamil Vašíček
 Arnošt Petráček
 Jiří Bouška
 Tereza Diepoldová
 Zdeněk Krupička
 Eva Datinská
 Jaroslav Šmédek
 Michal Vápenka
 Jiří Ježek
 David Drahonínský
 Šárka Musilová
 Máčala, Hetmer
 Tereza Kmochová
 Ivan Karabec
 Jiří Suchánek
 Marek Bartošek
 Ondřej Sedliský
 Lenka Matoušková
 Tomáš Vaverka

Bína je nejlepším jachtařem roku mezi Muži

16. 02. 2016

Jachtař Daniel Bína svými výkony dlouhodobě směle konkuruje i sportovcům bez handicapu. A tak není divu, že za loňský rok, ve kterém se mu podařilo zvítězit ve Středoevropském poháru, stát se mezinárodním vicemistrem Belgie a zejména, po skvělém umístění na mistrovství světa v Melbourne, vybojovat pro ČR paralympijskou kvalifikaci, byl oceněn v anketě Jachtař roku 2015.

Pětačtyřicetiletý rodák z Českých Budějovic začínal se závodním jachtingem už v roce 1982 na juniorské lodní třídě Cadet. V roce 1989 však jeho sportovní kariéru přerušila autonehoda, po níž zůstal na invalidním vozíku.

O pouhé čtyři roky později ale Bína, civilním povoláním programátor, již opět brázdil vlny. Tentokrát na lodi třídy 2.4mR, na které záhy začal sbírat i medaile. Velké nasazení a výborné výsledky několikrát vynesly Bínovi i unikátní dvojí status reprezentanta. Za Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců reprezentoval mezi handicapovanými a za Český svaz jachtingu mezi zdravými jachtaři.

Reprezentační zkušenosti chtěl Bína přetavit v paralympijskou kvalifikaci již před hrami v Londýně, ovšem po nepovedené účasti na MS handicapovaných ve Weymouthu, musel své plány ještě o čtyři roky odložit. Na MS 2015 v Melbourne  svůj sen však již skutečně naplnil a kvalifikaci na paralympijské hry v Rio de Janeiru získal.

Také proto byl 30. ledna na konferenci Českého svazu jachtingu v hlasování 82 delegátů zvolen nejlepším jachtařem roku v kategorii Muži, čímž se stal prvním handicapovaným sportovcem, který takového úspěchu dosáhl. V celkovém pořadí skončil Bína na třetím místě za juniorským mistrem světa Ondřejem Teplým a olympijskou reprezentantkou Veronikou Kozelskou-Fenclovou.

Ota Černý

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER