Hlavní město našich slovenských sousedů v minulém týdnu hostilo významnou událost handicapovaného sportu. Do Bratislavy se totiž od 10. do 15. května sjely téměř tři stovky stolních tenistů z Evropy i ze zámoří, aby se zúčastnili mezinárodního turnaje Alison Slovakia Open 2016. A nechyběla ani česká účast.

Z deseti českých reprezentantů byl nejúspěšnější František Glazar. Tento pětatřicetiletý paralympijský medailista ze Sydney (2000) a Atén (2004) se v kategorii S3 probojoval až do semifinále, kde však podlehl Thomasi Schmidbergerovi z Německa. Jaroslavu Hadravovi ani Petru Svatošovi, kteří bojovali také v této široce zastoupené kategorii, se do vyřazovací části postoupit nepodařilo.

Ani dalšímu úspěšnému českému reprezentantovi Ivanu Karabcovi se na turnaji tolik nezadařilo a po dvou prohrách a jedné výhře ani on nepostoupil ze skupiny. Podobný osud čekal Miloše Tesaře s Reném Taušem v kategorii S5.

Dílčí úspěch mohl slavit až Daniel Horut, který má za sebou výbornou sezónu, v níž získal kromě několika medailí z mezinárodních turnajů i bronz na mistrovství Evropy. Tomuto reprezentantovi ze Studénky se podařilo v kategorii S7 vybojovat čtvrtfinále, kde mu však stopku vystavil Ukrajinec Mykhaylo Popov.

Také Jiří Suchánek v kategorii S2 obstál v těžké konkurenci, když ve své skupině skončil druhý za suverénním Soo Yong Chaem z Koreji a dostal se tak mezi šestnáct nejlepších. Tam však narazil na dalšího Korejce Mooka Kyung Kima, který našemu reprezentantovi v dalším postupu zabránil.

Poslední z českých zástupců David Pulpán ve skupině sice porazil Pawla Jablonského z Polska, ovšem zbylá dvě utkání neuhrál ani set, takže ani on do vyřazovacích bojů nenakoukl. Mladý reprezentant, jež byl za rok 2014 v anketě Nejlepší handicapovaný sportovec zvolen jako objev roku, si však spravil chuť v týmové soutěži. Spolu s Ivanem Karabcem a Laurensem Devosem z Belgie totiž kategorii T10 zcela ovládli a díky čtyřem výhrám obsadili první místo.

Druhý nejúspěšnější český tým tvořil František Glazar s Jaroslavem Hadravou, kterým se podařilo v kategorii TM3 dostat mezi čtveřici nejlepších. To samé se podařilo našemu Danielu Horutovi s Belgičanem Despineuxem. Dalším českým zástupcům v týmové soutěži – Jiřímu Žákovi s Petrem Svatošem (TM4), René Taušovi s Milošem Tesařem (TM5) se už postup ze skupinové části vybojovat nepodařilo.