Jaroslav Šmédek
 Jiří Bouška
 Tomáš Vaverka
 David Drahonínský
 Kamil Vašíček
 Jiří Ježek
 Lenka Matoušková
 Arnošt Petráček
 Máčala, Hetmer
 Michal Vápenka
 Eva Datinská
 Tomáš Pazdera
 Ondřej Sedliský
 Jiří Suchánek
 Šárka Musilová
 Zdeněk Krupička
 Ivan Karabec
 Tereza Kmochová
 Tereza Diepoldová
 Marek Bartošek

Šmédek došel až na vrchol, má zlato!

28. 07. 2017

Český neslyšící tenista Jaroslav Šmédek dosáhl na zatím největší úspěch v kariéře. Teprve patnáctiletý supertalent z Otrokovic vybojoval na deaflympiádě v tureckém Samsunu, tedy olympijských hrách neslyšících sportovců, zlatou medaili v singlu mužů. Ve finále porazil Ekvádorce Andrese Sebastiana Vazqueze 6:1, 7:5.

Šmédek byl černým koněm české výpravy. Ač teprve v červnu oslavil patnácté narozeniny, jeho výsledky dosažené díky talentu a hlavně tvrdému tréninku dávají už teď tušit, že z něj vyroste tenisová superstar.

Na deaflympiádě v Turecku vyprovodil v prvním kole nasazenou desítku Brita Fletchera výsledkem 6:0 a 6:2. Potom na něj čekal šestý nasazený, Němec Schaeffer. Ani s ním se Šmédek na kurtu dlouho nezdržel a po výhře 6:4 a 6:0 postoupil už do čtvrtfinále. Dalo by se říct, že v tu chvíli měl splněno a všechno navíc už by byl jen bonus. Jenomže Šmédek chtěl dál. I přes nasazenou trojku, Francouze Laurenta.

Ve čtvrtfinále ho soupeř poprvé výrazněji pozlobil. Laurent, to už je světová špička. Jenomže ani on české kometě neodolal.

„Před zápasem jsem si zahrál s taťkou fotbalové hlavičky. První, druhý a třetí game mi to ale na kurtu moc nešlo, byl jsem takový nervózní. Pak jsem se ale dostal do hry, srovnal na 3:3, předváděl jsem svoji hru, tu, co umím. Francouz chodil na síť, já ho prohazoval, a když byla delší výměna a dával nízké čopy, šel jsem do kolen a prohazoval ho zase. Už za toho stavu 3:3 jsem viděl, že si soupeř sám pro sebe nadává, a když jsem vývoj utkání otočil, byl naštvaný. Samozřejmě mi podal po prohře ruku, i se trošku usmál, ale hned chtěl odejít, museli jsme ho trošku přemlouvat, aby si se mnou udělal fotku na památku,“ popsal patnáctiletý tenista svůj postup do semifinále, který si zajistil výsledkem 7:5 a 6:3.

V souboji o jistotu medaile ho čekal mistr Evropy a turnajová dvojka, Rus Panjuškin. Šmédek věděl, že pokud chce uspět, bude muset měnit rytmus hry. Na kurt nastupoval s vědomím, že v turnaji zatím neztratil ani set. Ale nervozitu zpočátku nedokázal zvládnout. Prohrával 2:5. Rozbil raketu. A pak… 5.5. A 6:6. a jednoznačný tiebreak pro českého hráče. Panjuškin se psychicky i fyzicky složil a nechal si ve druhém setu od Šmédka naložit kanára. Česko mělo jistotu medaile.

„Soupeř už nemohl. Odešel fyzicky, ale i já trochu odcházel. Naštěstí jsem to rychle dotáhl do zdárného konce. Jsem za to moc rád! I za úžasnou atmosféru, která tady panovala,“ poděkoval Šmédek po vítězství fanouškům.

Ti ho hnali vpřed i ve finále, kde narazil na Ekvádorce Vazqueze. Ani poslední překážka na cestě za zlatou medailí českého tenistu nezastavila. V prvním setu Šmédek Ekvádorce smetl 6:1, dařilo se mu všechno, na co sáhnul. Ve druhém to byl jiný obrázek hry. Vyrovnanější. Možná zapracovaly nervy. Ale nakonec dokázal Šmédek udržet emoce na uzdě. 7:5. Konec. Zlatý konec úžasného příběhu Jaroslava Šmédka v Samsunu.

Kdo je Jaroslav Šmédek

Jaroslav Šmédek mladší se narodil před patnácti lety v Otrokovicích. Už třináct let žije kluk, který se narodil s oboustrannou hluchotou, s implantátem, díky němuž slyší alespoň na jedno ucho. Svůj handicap vlastně ani za handicap nepovažuje.

„Jsem na to prostě zvyklý, v tenise mě to nijak neomezuje,“ odmítl otázku ohledně jiných podmínek, než mají slyšící soupeři, tenista, který se na evropském žebříčku už vyšplhal až na deváté místo.

Aktuálně je hráčem Prostějova. Z povrchů upřednostňuje antuku a jeho vzorem je Grigor Dimitrov z Bulharska, se kterým by si prý chtěl někdy zahrát. Jeho snem je zúčastnit se jednou jako hráč grandslamu.

Tereza Kubíčková, David Soeldner

 

 

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER