Tereza Kmochová
 Kamil Vašíček
 Michal Vápenka
 Ondřej Sedliský
 Jaroslav Šmédek
 Tomáš Pazdera
 Zdeněk Krupička
 Arnošt Petráček
 Ivan Karabec
 David Drahonínský
 Máčala, Hetmer
 Marek Bartošek
 Jiří Ježek
 Tomáš Vaverka
 Jiří Bouška
 Šárka Musilová
 Lenka Matoušková
 Eva Datinská
 Jiří Suchánek
 Tereza Diepoldová

Parabadmintonisté se učili od Japonců

30. 10. 2017

V Tokiu bude mít za tři roky premiéru na paralympiádě, v České republice se o něm ale vlastně skoro neví. Parabadminton je tady v plenkách, i přesto se ale dvěma českým hráčům naskytla příležitost nabrat zkušenosti v zemi badmintonu zaslíbené – v Japonsku. Tomáš Gryc a Dita Brabcová totiž absolvovali soustředění s japonskou reprezentací.

Společně s nimi a trenérem Tomášem Vovsem odcestovala do země vycházejícího slunce také Pavla Grycová, která se v rozhovoru pro web ČPV podělila o dojmy ze zmíněného soustředění a prozradila víc o tom, jak to s parabadmintonem v Čechách vlastně je.

V České republice se o parabadmintonu moc neví, kolik máme hráčů a kolik klubů se tomuhle sportu vlastně věnuje?

V současné době, co vím, se parabadmintonu věnuje pravidelně pouze jedna tříčlenná skupinka dětí ve věku okolo třinácti let. Tito vozíčkáři začali s pravidelnými tréninky před třemi lety a trénují pod klubem Badminton Sharks Brno pod vedením trenéra Tomáše Vovse. Toto je jediná systematicky trénující skupina, o které vím. Samozřejmě pak jsou vozíčkáři, kteří provozují jiné parasporty a badminton si jdou občas zahrát. Naší snahou je přilákat k pravidelným tréninkům víc zájemců tak, aby bylo koho zvát na turnaje, kempy a třeba i najít a připravit reprezentanta nebo reprezentantku na paralympiádu v Tokiu v roce 2020.

Dočetla jsem se, že měli dva Češi možnost podívat se, jak se hraje parabadminton v Japonsku. O co konkrétně šlo a jak se vám podařilo se do Japonska dostat?

Badminton Sharks Brno uspořádal v loňském roce první ročník parabadmintonového turnaje a na základě proběhlé akce byl osloven japonským velvyslanectvím v ČR náš trenér Tomáš Voves, zda bychom měli zájem o návštěvu Tokia spojenou s parabadmintonovým soustředěním. Zájem jsme samozřejmě měli 🙂

Co bylo pro naše hráče největším přínosem?

Osobně se potkat a potrénovat společně s parabadmintonovou japonskou reprezentací byl pro nás všechny velký zážitek. Děti měly možnost trénovat s japonskými borci a dokonce se jim i přímo věnovala trenérka japonské reprezentace.

V souvislosti s účastí českých parabadmintonistů v Japonsku se zmiňuje program Sport for Tommorow, o co přesně jde?

Je to program japonského ministerstva zahraničí, díky kterému jsme byli do Tokia pozváni. Jak jsem pochopila z jednání na ministerstvu zahraničí v Tokiu, kam jsme byli pozváni, jedná se o program, který má podpořit propagaci olympiády a paralympiády v Tokiu v roce 2020. Pozvány byly dvě děti plus jejich maminky a trenér.

U nás je parabadminton v začátcích, jak je tomu v Japonsku? Kolik se tomuto sportu věnuje lidí a jak je populární?

Přesná čísla bohužel neznám, ale základnu mají širokou, včetně zastoupení všech skupin postižení. My jsme měli možnost potrénovat s parabadmintonovou reprezentací vozíčkářů.

Parabadminton si odbude premiéru na paralympiádě v Tokiu 2020, je reálné, aby tam ČR měla své reprezentanty?

Samozřejmě nejsem schopna posoudit, jestli se najde budoucí reprezentant. Nicméně po tom, co jsem o víkendu v Brně viděla na parabadmintonovém soustředění hrát vozíčkáře florbalisty, ragbisty a tenisty badminton, tak bych to jako nereálné vůbec neviděla 🙂

Jak se dá v našich podmínkách napomoci tomu, aby se tento sport rozvíjel a přitáhl třeba další hráče?

V loňském roce náš klub Badminton Sharks Brno uspořádal první turnaj a letos tréninkový kemp a již nyní plánujeme druhý ročník turnaje, tentokrát to vypadá, že to bude i s mezinárodní účastí. Od začátku jsme v kontaktu s Českým badmintonovým svazem, který nyní pracuje na vytvoření plánu, jak s parabadmintonem seznámit širší veřejnost. Až bude projekt připravený, v ten okamžik jistě vznikne prostor i na oslovení současných či bývalých reprezentantů, kteří by badminton pro handicapované sportovce mohli pomoci propagovat.

Tereza Kubíčková

Foto: archiv Pavly Grycové

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER