Šárka Musilová
 David Drahonínský
 Tomáš Pazdera
 Marek Bartošek
 Lenka Matoušková
 Eva Datinská
 Ondřej Sedliský
 Tomáš Vaverka
 Tereza Kmochová
 Michal Vápenka
 Kamil Vašíček
 Jiří Ježek
 Zdeněk Krupička
 Jiří Bouška
 Jiří Suchánek
 Máčala, Hetmer
 Arnošt Petráček
 Tereza Diepoldová
 Ivan Karabec
 Jaroslav Šmédek

ČPV: Chceme pro sportovce dobré podmínky

05. 01. 2018

Rok 2017 je definitivně za námi a čeští handicapovaní sportovci i v něm dosáhli výrazných úspěchů. Vrcholnou akcí loňska byla letní deaflympiáda v Samsunu, z níž Češi přivezli čtyři medaile. A právě tam se zrodila také nová sportovní megastar – tenisový supertalent Jaroslav Šmédek. Nejen na deaflympiádě ale Češi zazářili.

Jméno Jaroslava Šmédka zná po dealympiádě v Turecku snad každý, kdo trochu sleduje sport – a zdaleka ne jen sport handicapovaných. Teprve patnáctiletý tenista se sluchovým postižením si v Samsunu dokráčel suverénně pro zlatou medaili, kterou od něj čekal asi málokdo, i když o jeho talentu se vědělo. Druhý nejcennější kov přidala v novém deaflympijském rekordu diskařka Lenka Matoušková, bronzové medaile posbírali střelec Marek Bartošek a bowlerka Kateřina Janošcová.

Sportovní fanoušky potěšili vloni také sledge hokejisté. Po sestupu ze světové A skupiny neměli jistotu, že se podívají na paralympiádu do Pchjongčchangu. Ještě dva měsíce před rozhodujícím kvalifikačním turnajem ani nevěděli, jestli budou moci o účast bojovat. Pak ale v Östersundu zavřeli všem škarohlídům ústa, když za celý turnaj nepoznali hořkost porážky, celý jej vyhráli a mohli se radovat nejen z postupu na paralympijské hry, ale i z nasazení do lepší skupiny.

V závěru roku ještě radost zažili plavci – na MS INAS se zadařilo Vladimíru Hlaváčovi (bronzová medaile a dvakrát čtvrté místo jako nejlepší z Evropanů) a Adéle Míkové (stříbro). Z klasického mistrovství světa pak Arnošt Petráček dovezl zlato, Vendula Dušková dva bronzy, Miroslav Smrčka stříbro a bronz a Jan Povýšil kompletní sadu medailí.

Vidět byla i česká sluchově postižená lyžařka Tereza Kmochová, třeba na univerziádě nebo na mistrovství světa, odkud dovezla dvě zlaté a tři stříbrné medaile. Neztratili se ani atleti – za zmínku určitě stojí evropský titul Terezy Titěrové na hladké čtvrtce. České barvy výborně reprezentovali i cyklisti nebo golfisté, kuželkáři či šachisté anebo stolní tenisté. Úspěchů bylo opravdu hodně.

A to nejen přímo na dráze, u stolu, na greenu, v hale nebo na stadionu. Rozjel se projekt Paralympijská výzva, který si dává za úkol přitáhnout handicapované děti ke sportu a ukázat jim, že ani handicap nemusí být překážkou v tom, aby se stali úspěšnými sportovci. Během října a listopadu uspořádal speciální tým Sportovní den pro deset vybraných škol, v jehož rámci si téměř pět stovek dětí vyzkoušelo některé disciplíny Olympijského víceboje, pod který Paralympijská výzva spadá. Zároveň měly děti možnost popovídat si s úspěšnými handi-sportovci, třeba s Martinem Bihárym, Danielou Pecinovou, Jiřím Bouškou, Davidem Drahonínským, Lenkou Matouškovou nebo Markem Bartoškem. Projekt Paralympijská výzva bude pokračovat i v letošním roce, u škol má obrovský ohlas.

ČPV si klade za cíl v co možná nejkratší době vytvořit podmínky srovnatelné s podmínkami ve vrcholovém sportu zdravých. Chápeme totiž oprávněné požadavky sportovců ohledně zabezpečení jejich přípravy, účasti na vrcholných akcích a celkové profesionalizace sportu handicapovaných. Proto v loňském roce vznikl projekt TOP PARALYMPIJSKÝ TÝM, který by měl zajistit finanční podporu nejlepším sportovců napříč všemi spolky. Jeho význam je především v tom, aby se peníze dostaly ke konkrétním špičkovým sportovcům.

Ze strany ČPV jde o jeden z konkrétních kroků k profesionalizaci a o systémové financování. Uvědomujeme si, že účast a úspěchy našich sportovců jsou obrovskou motivací pro celou společnost a zároveň přispívají k šíření dobrého jména České republiky a její propagaci v zahraničí.

Před námi je teď další rok, v němž nás čekají další významné sportovní události. Mým přáním je především to, abychom měli všichni pro svou práci klid a potřebné zázemí. A aby konečně došlo ke sloučení dvou svazů tělesně postižených sportovců, čímž se otevře cesta k novým stanovám. Samozřejmě chceme pro naše sportovce „vybojovat“ co nejvyšší státní dotace a utvrdit stávající a přesvědčit nové sponzory v tom, že podpora sportu handicapovaných má smysl. Všem našim sportovcům přeji, aby dosáhli co nejhojnější účasti na vrcholných soutěžích a aby na nich uspěli.

Alena Erlebachová, výkonná předsedkyně ČPV

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER