Jiří Ježek
 Eva Datinská
 Ivan Karabec
 Marek Bartošek
 Kamil Vašíček
 Lenka Matoušková
 Michal Vápenka
 Máčala, Hetmer
 Zdeněk Krupička
 Jiří Suchánek
 Tomáš Pazdera
 David Drahonínský
 Tereza Diepoldová
 Jaroslav Šmédek
 Tereza Kmochová
 Šárka Musilová
 Ondřej Sedliský
 Arnošt Petráček
 Jiří Bouška
 Tomáš Vaverka

Lyžaři jeli do Tignes zbytečně. SP byl zrušen

24. 01. 2018

Neustávající přívaly měkkého sněhu, silný vítr, nebezpečí lavin. To jsou důvody, proč pořadatelé zrušili pátý díl letošního Světového poháru alpských lyžařů ve francouzském Tignes. „Jury se rozhodla celý závodní program zrušit kvůli sněhovým podmínkám a také z hlediska bezpečnosti závodníků,“ řekla ředitelka závodu Ali Bombardierová.

„Něco takového jsem ještě neviděl,“ kroutil hlavou nad sněhovou nadílkou Patrik Hetmer, zrakově handicapovaný lyžař, který je společně s trenérem Františkem Dostálkem a trasérem Miroslavem Máčalou součástí české výpravy v Tignes.

A to byl teprve pátek.  V sobotu pořád sněžilo. V neděli pořád sněžilo. V noci na pondělí připadlo 60 cm nového sněhu. A v pondělí… sněžilo.

„Když v jednu chvíli přestalo, viděli jsme, že odkryli rolbu, aby zkusili připravit sjezdovku na trénink. Než tu plachtu sundali, zase začalo sněžit…,“ popisuje další z českých lyžařů Miroslav Lidinský.

„Když vyjdeme z hotelu, tak je to zhruba: vlevo sníh, vpravo sníh, pod námi sníh a nad námi… taky sníh,“ glosují lyžaři, kteří se těšili na sjezd a super-G. Místo toho sedí v hotelu. Který je mimochodem kvalitou ubytování kapitola sama pro sebe a ani vzdáleně nesplňuje „regule“ Mezinárodního paralympijského výboru.

V úterý bylo poprvé hezky. Jenomže trénovat lyžaři stejně nemohli.

„Otevřeli sjezdovky… ale pro všechny. S těmi našimi lyžemi tam prostě nemůžeme, to je tak o to někoho zranit, navíc v té rychlosti a hromadách sněhu…,“ povzdechnou si Češi.

„Měla jsem radost, že jsem si v prosinci vyjela body, abych mohla na Světovém poháru startovat. Těšila jsem se, že si po letech vyzkouším sjezd a před paralympiádou si trochu zvyknu na rychlost. Od pátku, kdy jsme přijeli, tady ale sněžilo, a bohužel kvůli velkému množství nového sněhu není možné připravit trať na sjezd,“ smutnila i Anna Pešková (za svobodna Kulíšková), která se k závodění na sjezdovkách vrátila po mateřské pauze a znovu jezdí s trasérkou Michaelou Hubačovou.

Řada ostatních výprav už to vzdala s tím, že nepojedou ani do italského Sella Nevea, kde se má v příštím týdnu uskutečnit Evropský pohár. Vzhledem k situaci v Alpách je ale ve hvězdách, jestli se i tam vůbec budou závody konat.

„Místo tréninku a závodů tady v Tignes pořádáme klání ve skoku do závějí, akrobacii a vytvoření co nejhezčího sněhového andělíčka…,“ smějí se trochu hořce čeští lyžaři.

Jak to v Tignes vypadá, se můžete přesvědčit ve videu, které čeští lyžaři natočili.

Tereza Kubíčková

Foto: Michaela Hubačová, Miroslav Lidinský, Patrik Hetmer

 

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER