Ivan Karabec
 Šárka Musilová

Korejské svahy zůstávají pro Čechy zakleté

12. 03. 2018

Po úvodních závodech alpských lyžařů ve sjezdu byl v neděli na programu paralympijských her Super-G. V této disciplíně startovala stejná pětice Čechů: Anna Pešková, Patrik Hetmer, Miroslav Lidinský, Tomáš Vaverka a Pavel Bambousek. Všichni naši sportovci závod dokončili, což minimálně v kategorii monoski, kterou zastupuje poslední jmenovaný, rozhodně stojí za vyzdvihnutí.

Jako první i tentokrát závodila Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou. V závodě, jenž ovládla slovenská sběratelka cenných kovů Henrieta Farkašová, dojela naše dvojice na 11. místě s časem 1:47,76. „Když jsem po dojezdu viděla ten čas, byla jsem trochu překvapená a zklamaná, budeme se muset podívat na video, kde se těch skoro 18 vteřin na vítězku ztratilo,“ řekla těsně po projetí cílem Pešková, kterou na paralympiádě v Pchjongčchangu čeká ještě superkombinace, v níž se bude chtít ode dna výsledkové listiny odpoutat.

Spokojen nebyl tentokrát ani Patrik Hetmer, který se svým trasérem Miroslavem Máčalou a časem 1:35.05 skončil desátý s odstupem více než 8 vteřin na medailové příčky. „Chtěli jsme do toho jít po hlavě, ale nepovedlo se, vzdálili jsme se od sebe a pak už se to s námi vezlo,“ popsal Hetmer hlavní důvody své nespokojenosti s tím, že chce naplno využít den volna a zregenerovat na superkombinaci.

Mezi tělesně handicapovanými sportovci závodícími na lyžích máme dva zástupce – Miroslava Lidinského a Tomáše Vaverku. Lidinský, který první závod nedokončil, dojel tentokrát třicátý.  „Asi mi chybělo trochu klidu, hned v prvním kritickém místě jsem malinko podjel branku. V technické pasáži níže jsem držel krok, ale v závěru jsem zase několik branek podjel a tam jsem ztratil.“

Tomáš Vaverka skončil v tomtéž závodě o pouhou jednu příčku výše – dojel devětadvacátý. Nejvíce důvodů k radosti tak měl Pavel Bambousek. V kategorii monoski, která je v závodním programu zařazena vždy až na konec, nedokončilo Super-G hned deset závodníků. Mezi těmi, kterým se to podařilo, měl český reprezentant 20. nejlepší čas.

Program alpského lyžování pokračuje na paralympiádě v úterý 13. března superkombinací.