Ondřej Sedliský
 Jiří Ježek
 David Drahonínský
 Jaroslav Šmédek
 Arnošt Petráček
 Michal Vápenka
 Tereza Diepoldová
 Jiří Bouška
 Tomáš Pazdera
 Tomáš Vaverka
 Marek Bartošek
 Jiří Suchánek
 Eva Datinská
 Máčala, Hetmer
 Šárka Musilová
 Kamil Vašíček
 Zdeněk Krupička
 Lenka Matoušková
 Tereza Kmochová
 Ivan Karabec

Miraitowa a Someity: maskoti pro Tokio

26. 07. 2018

Olympijské a paralympijské hry v Tokiu 2020 už znají podobu svých maskotů. Miraitowa a Someity byli představeni při oficiálním ceremoniálu v Tokiu, kam zavítaly tisíce dětí i dospělých. Na výběru oficiální podoby maskotů se podíleli žáci japonských základních škol, o vítězích ankety rozhodlo jejich hlasování.

Jméno Miraitowa je kombinací japonských slov mirai (budoucnost) a towa (věčnost). Toto jméno bylo vybráno jako podpora budoucnosti plné věčné naděje v srdcích lidí po celém světě.

Maskotem paralympijských her bude Someity, jehož jméno odkazuje k jedné z nejoblíbenějších odrůd třešňových květů someiyoshino, a připomíná anglickou frázi „so mighty“, tedy „tak mocný“. Zosobňuje obrovskou duševní a fyzickou sílu a reprezentuje paralympioniky, kteří v životě překonávají mnoho překážek a definují hranice toho, co je možné.

Centrálním bodem při olympijských i paralympijských hrách bude Národní stadion, který je zhruba dva roky před startem olympijských her hotový z asi 40 %. Jeho kapacita by měla být 68 000 diváků a dokončen bude v listopadu 2019. Zahajovací ceremoniál na něm sportovci i fanoušci zažijí 24. července 2020, uskuteční se na něj samozřejmě i zakončovací ceremoniál. Paralympijské hry začnou v Tokiu 25. srpna a skončí 6. září.

„Největší výzvou je pro nás instalace střechy, která je rozdělena do čtyř částí. Nesmíme se při tom dopustit ani milimetrové chyby,“ říká Tadashi Mochizuki z firmy JSC, která stadion staví. Architekt Kengo Kuma zvolil pro střechu dřevěný mřížkový design, který odráží tradiční styly viděné v japonských svatyních a pagodách.

Paralympijská vesnice bude složena z 21 budov a poskytne domov osmi tisícům paralympioniků. Aquatics Centre s kapacitou 15 000 diváků bude hostit plavecké soutěže. V Sea Forest Waterway se utkají kanoisté a veslaři, na které se bude moct dívat až 24 000 diváků. Turnaj v basketbalu na vozíku se odehraje v komplexu Musashino Forest Sport Plaza. Celkem budou paralympionici v Tokiu bojovat ve 22 sportech, paralympijský debut čeká badminton a taekwondo.

Tereza Kubíčková

Foto: Tokio 2020

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER