Tereza Kmochová
 Tomáš Vaverka
 Jiří Bouška
 Ondřej Sedliský
 Máčala, Hetmer
 Zdeněk Krupička
 Marek Bartošek
 Michal Vápenka
 Lenka Matoušková
 Ivan Karabec
 Eva Datinská
 Jiří Ježek
 Šárka Musilová
 Jiří Suchánek
 Kamil Vašíček
 Jaroslav Šmédek
 Tereza Diepoldová
 Tomáš Pazdera
 David Drahonínský
 Arnošt Petráček

Plavecké MS 2019: poprvé na asijské půdě

02. 08. 2018

Mistrovství světa handicapovaných plavců se poprvé uskuteční na asijské půdě. Příští rok bude světový šampionát hostit malajsijský Kuching a půjde o poslední velký plavecký podnik pořádaný před startem paralympijských her v Tokiu 2020. Očekává se účast zhruba šesti stovek plavců z šedesátky zemí, včetně těch českých.

Kuching (což v místním jazyce znamená „kočka“) je hlavním městem Sarawaku, jednoho ze 13 federativních států v Malajsii, s populací kolem 400 000 lidí. Účastníky šampionátu čeká cesta na největší asijský ostrov Borneo, v jehož severozápadní části Kuching leží.

Světový šampionát se uskuteční v areálu Pandelela Rinong Aquatic Centre, který je pojmenován po malajsijské sportovkyni Pandelele Rinong Pamgové, která se v Sarawaku narodila a vybojovala olympijské medaile v Londýně 2012 a Riu 2016.

Zisk zlaté a stříbrné medaile na šampionátu bude znamenat přímé kvalifikační místo na paralympijské hry v Tokiu 2020, ale každý plavec bude smět vyplavat jen jeden slot – to znamená, že i kdyby někdo získal pět zlatých, stále vyplave jen jedno přímé kvalifikační místo pro paralympiádu.

Mezi účastníky nebudou chybět paralympijští šampioni či nositelé titulu mistr/mistryně světa – například Amričanka Jessica Longová či Novozélenďanka Sophie Pascoeová a mezi muži Daniel Dias z Brazílie či Bělorus Ihar Boki, kteří si mezi sebe rozdělili neuvěřitelných 37 paralympijských medailí. Z českých plavců se bude největší pozornost upírat na světového rekordmana a paralympijského vítěze Arnošta Petráčka.

Mistrovství světa bude společně s letošními Asijskými parahrami, které hostí indonéská Jakarta, důležitou akcí ve smyslu propagace sportu handicapovaných v jihovýchodní Asii. Uskuteční se v termínu 29. července – 4. srpna 2019. Úplně první mistrovství světa handicapovaných plavců se uskutečnilo v roce 1994 ve Valettě na Maltě, zatím poslední světový šampionát hostilo vloni Mexico City.

Tereza Kubíčková

Zdroj: IPC

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER