Tereza Kmochová
 Marek Bartošek
 Michal Vápenka
 Jiří Suchánek
 Jaroslav Šmédek
 David Drahonínský
 Ondřej Sedliský
 Jiří Bouška
 Tomáš Vaverka
 Šárka Musilová
 Tereza Diepoldová
 Ivan Karabec
 Jiří Ježek
 Zdeněk Krupička
 Máčala, Hetmer
 Kamil Vašíček
 Tomáš Pazdera
 Eva Datinská
 Arnošt Petráček
 Lenka Matoušková

Martin Biháry poosmé mistrem světa

Západočeský vzpěrač Martin Biháry exceloval v polovině listopadu v egyptském Luxoru na mistrovství světa v benchpressu. Na šampionátu již poosmé ovládl svoji váhovou kategorii do 90 kg a navrch přidal ještě světový rekord výkonem 180 kg.

Vzpěrač z řad Českého svazu zrakově postižených sportovců nepřestává posouvat nejen hranice svých vlastních možností, ale i sportu jako takového. V Egyptě na mistrovství světa potvrdil, že ve světě nemá v podstatě konkurenci a po zásluze byl vyhlášen absolutním vítězem šampionátu.

Výsledek je ještě o to cennější, že letos se v Luxoru sešla nebývale silná konkurence – více než 80 vzpěračů ze sedmi zemí. V Biháryho kategorii závodilo osm sportovců, přičemž za zlatým výkonem českého borce se na stříbrné pozici umístil Rus Artem Tsepelev (175 kg) a bronz bral Ahad Javaheri z Íránu (160 kg).

Mistrovství světa IBSA v benchpressu se konalo již po třinácté, ale neobešlo se bez organizačních problémů. „Martin se svojí asistentkou Jitkou Špetkovou stejně jako další výpravy bojovaly v Egyptě se špatnou informovaností, jazykovou bariérou mezi sportovci a pořadateli a všudypřítomnými zmatky. Vše vyvrcholilo při cestě domů. Biháry se Špetkovou, které vezlo pořadatelské auto na letiště, byli zastavení policií na dálnici a posláni zpět na hotel kvůli ‚nebezpečné situaci‘. Nestihli tak letadlo a svůj pobyt v Luxoru si nedobrovolně prodloužili o několik desítek hodin,“ přibližuje egyptské lapálie Ondřej Kopřiva z ČSZPS.

Tvůrce současného světového rekordu navíc přišel o i sošku faraóna, kterou jako absolutní vítěz na turnaji obdržel. Tamější celníci mu nechtěli povolit vzít si ji s sebou do letadla, a tak zůstala na letišti.

Text: Martin Steinbach
Zdroj: ČSZPS

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER