Páteční a sobotní zápasy v rámci světového šampionátu v Ostravě byly opět přehlídkou toho nejlepšího para hokeje. Vyprodaná Ostravar Aréna sledovala neúspěšnou semifinálovou snahu českého celku i následný zápas o třetí místo.

V pátek 3. května čekal na českou reprezentaci velký favorit a velmoc světového para hokeje – Spojené státy americké. Naši hráči však zažili povedený vstup do utkání, když se prosadil kapitán Michal Geier a rozbouřil tak zaplněnou halu. Američané znejistěli a museli vyvinout enormní tlak, aby nepovedený úvod utkání napravili. To se jim nakonec povedlo, když gólovou kanonádu odstartoval Jack Wallace a do konce první třetiny bylo skóre otočené 3:1 ve prospěch USA. Další americké góly přibývaly do sítě Kudely, sám Wallace dokázal vstřelit celkem pět branek, a i když nepříznivý výsledek mírně korigoval Novotný, tak do poslední části zápasu vjížděly oba týmy za stavu 10:2 pro vítěze skupiny A.

V poslední třetině došlo na brankářskou výměnu na české straně, kdy své místo mezi třemi tyčemi zaujal Michal Vápenka, ale ten si i díky laxnosti amerických útočníků nepřipsal do konce zápasu ani jeden zákrok. Češi tak po statečném výkonu sice opustili semifinálovou bitvu jako poražení, ale opět na ně čekal ohlušující potlesk ve stoje od do posledního místa zaplněné Ostravar Arény. V souboji o třetí místo čekala na český celek reprezentace Jižní Koreje.

USA – Česká republika 10:2 (3:1, 7:1, 0:0)

Branky: 8. Wallace (Roybal), 9. McDermott (Dodson, Roman), 15. Farmer, 16. Wallace (Farmer), 17. Roybal, 19. Wallace (Farmer), 20. Pauls (Roybal), 23. Farmer, 25. Wallace (Pauls), 29. Wallace (Farmer) – 4. Geier, 25. Novotný (Geier)

Česká republika: Kudela (od 31. Vápenka) – Kvoch, Kubeš, Doležal – Novotný, Geier, Hábl – Šafránek, Raul, Palát – Krupička, Wágner, Klíma – Kořínek

Sobotní duel o třetí místo vedli naši hráči proti třetímu týmu skupiny B. Jižní Korea v cestě play-off vyřadila ve čtvrtfinále Itálii a v semifinále proti Kanadě i trochu kalkulovala a šetřila síly na případný zápas o bronzové medaile. Zápas proti České republice začali lépe právě hráči z Dálného východu, když se jediným střelcem v první třetině stal Jung. V následující fázi zápasu přidal druhou brankou Lee a s domácím celkem to nevypadalo dobře.

Ve 24. minutě vykřesal jiskřičku naděje snižující Krupička a dlouho se zdálo, že je zaděláno na mohutný obrat. Češi svého soupeře nenechali vydechnout, ale kýžené vyrovnání ne a ne přijít. Usilovná snaha našich para hokejistů pokračovala i ve třetí třetině, nicméně ze vstřelené branky se radovali opět Korejci – na 3:1 zvyšoval znovu Jung. Produktivnějšími celku utkání pomáhal také skvělý výkon brankáře Lee Jae. Za neutichající podpory domácího publika Češi už nestihli výsledek zápasu nijak korigovat, dokonce stihli ještě inkasovat a po srdnatém výkonu na ně zbyla „pouze“ bramborová medaile.

Jižní Korea – Česko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 11. Jung (Lee), 20. Lee, 39. Jung (Cho), 41. Lee (Choi) – 24. Krupička (Kvoch)

Česká republika: Vápenka – Kvoch, Kubeš, Doležal, Hrbek – Wágner, Novotný, Šafránek, Klíma, Geier, Raul, Palát, Hábl, Krupička

Finálové utkání se uskuteční za účasti Kanady a USA v 16:30.