Stejně jako před deseti lety se para hokejistům Spojených států amerických povedlo opanovat světový šampionát na české půdě. Vítězové posledních paralympijských her přetlačili ve finále ostravského turnaje Kanadu 3:2 v prodloužení.

Mistrovství světa v para hokeji skončilo jednoznačným úspěchem, i když se domácím sportovcům nepodařilo získat kýženou medaili. Rekordní počet fanoušků – dohromady více než 45 000 – sledovalo v průběhu jednoho týdne ty nejlepší světové hráče asi nejpopulárnějšího sportu handicapovaných. Ani paralympijské turnaje nebyly v minulosti tak divácky úspěšné.

Zlaté medaile pro sebe získali největší favorité šampionátu, a to tým USA, který navázal na triumf z poslední paralympiády v Pchjongčchangu. Přemožitel české reprezentace ze semifinálového klání si v sobotu 3. května ve finále poradil také s Kanadou. Stav zápasu byl ale dlouho vyrovnaný, v první patnáctiminutovce dokonce diváci neviděli ani jeden gól. I v dalších třetinách šlo více o taktickou bitvu než o přemíru šancí a gólové hody. Skóre po základní hrací době bylo 2:2 a šlo se do prodloužení. V tom byli o něco šťastnější Američané, když Brody Roybal zužitkoval třetí ze svých obrovských šancí a zajistil tak pro svůj celek vítězství v zápase i v celém turnaji.

USA – Kanada 3:2 po prodloužení (0:0, 1:2, 1:0 – 1:0)

Branky: 24. Pauls (Douglas), 42. Farmer (Pauls), 51. Roybal (Farmer) – 22. Hickey (Bridges, McGregor), 26. Armstrong (Cozzolino, Bridges)

USA: Cash – Douglas, Pauls, Dequebec, Wallace – Roybal, Hargis, McKee – Zych, Farmer, Grove – Dodson, McDermott, Roman

Kanada: Larocque – Henry, Hickey, Crane, Armstrong, Gemmell – Lavin, McGregor, Westlake – Bridges, Cozzolino, Dunn – Riley, Lehoux