Eva Datinská
 Tereza Kmochová
 Kamil Vašíček
 Arnošt Petráček
 Zdeněk Krupička
 Jiří Bouška
 Ivan Karabec
 Michal Vápenka
 Máčala, Hetmer
 Jaroslav Šmédek
 Marek Bartošek
 Jiří Suchánek
 Tomáš Pazdera
 David Drahonínský
 Ondřej Sedliský
 Tomáš Vaverka
 Lenka Matoušková
 Šárka Musilová
 Tereza Diepoldová
 Jiří Ježek

Goalballisté na IBSA 2019 bez medaile

Čeští reprezentanti se z USA vrátili s nadějí postupu na paralympijské hry v Tokiu v roce 2020. Na turnaj ve státě Indiana dorazilo 14 mužských a 13 ženských nejlepších týmů, které dosud nebyly na paralympiádu kvalifikovány.

V americkém Fort Wayne se na přelomu července a června 2019 uskutečnilo významné světové sportovní klání nevidomých a slabozrakých sportovců, jehož se zúčastnila i česká goalballová reprezentace. Tým pod vedením zkušeného trenéra Karla Novotného ve složení Jan Bošek, Lukáš Valer, Václav Svoboda, Tomáš Jirout a Josef Sarkány přivezl domů „bramborovou“ medaili. Účast našich goalballistů v Tokiu tak závisí na výsledcích z mistrovství Evropy a mistrovství Asie.

Cesta do boje o medaile nebyla snadná. Z každé ze dvou sedmičlenných skupin do čtvrtfinále postoupily pouze první čtyři týmy. Forma našich sportovců postupně rostla. Všechny zápasy odehráli s téměř vyrovnaným výsledkem, ať už se soupeři slabšími, tak i silnějšími. Pouze Litva a Turecko nás porazily výraznějším rozdílem. Nutno však podotknout, že oba jmenované týmy se spolu nakonec utkaly o zlaté medaile. Češi v základní skupině skončili na postupovém 3. místě.

Klíčovým zápasem pro národní tým bylo čtvrtfinále, kde se našim hráčům v minulosti nedařilo vítězit. V tomto utkání se Češi střetli s Ukrajinci, kteří patřili mezi favority celého turnaje. Tady se nejspíš projevily zkušenosti z těch všech předešlých prohraných čtvrtfinálových zápasů. Hráči i při nepříznivém vývoji neztratili hlavu. Soustředěným výkonem všech hráčů, se nakonec podařilo dramatický zápas v nervy drásajícím prodloužení vyhrát. Sešly se zde bohaté zkušenosti Lukáše Valera i Jana Boška, podpořené pracovitostí na středu hrajícího Václava Svobody, který se svého nelehkého úkolu obranáře rozhodně zhostil se ctí.

V semifinále na Čechy opět čekalo Turecko, se kterým naši reprezentanti odehráli zase o něco lepší zápas. Jejich výkon však bohužel na vítězství nestačil. Prohrou s Tureckem se českému výběru uzavřela přímá cesta na Paralympiádu do Tokia. V následujícím boji o bronz naši těsně prohráli s Čínou 4:6. Česká goalballová reprezentace tak na hrách IBSA 2019 obsadila čtvrté místo.

Zdroj a foto: Karel Novotný

GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER