Šárka Musilová
 Máčala, Hetmer
 Ivan Karabec
 Jiří Bouška
 Kamil Vašíček
 Michal Vápenka
 Jaroslav Šmédek
 Ondřej Sedliský
 Jiří Ježek
 Tereza Kmochová
 Tereza Diepoldová
 Jiří Suchánek
 Arnošt Petráček
 Eva Datinská
 David Drahonínský
 Lenka Matoušková
 Marek Bartošek
 Zdeněk Krupička
 Tomáš Pazdera
 Tomáš Vaverka

Global Games

Historie Global Games

Sport intelektuálně znevýhodněných je organizován Mezinárodní sportovní federací pro osoby s postižením intelektu (INAS), která byla založena v roce 1986. Podílela se na založení Mezinárodního paralympijského výboru (IPC), jehož je členem a jenž je styčnou organizací paralympijského hnutí a pořádá letní i zimní paralympijské hry. INAS dlouhodobě sdružuje kolem padesáti zemí ze všech kontinentů.

Český svaz mentálně postižených sportovců (ČSMPS) byl založen v roce 1992 a je členem Unie zdravotně postižených sportovců a Českého paralympijského výboru. Sdružuje tisíce členů v desítkách oddílů po celé České republice. Například v roce 2008 pořádal dvanáct republikových mistrovství – v atletice, basketbalu, cyklistice, florbalu, malé a velké kopané, lyžování, nohejbalu, plavání, přespolním běhu, stolním tenisu a tenisu.

Poprvé startovali intelektuálně znevýhodnění sportovci na paralympijských hrách v Barceloně v roce 1992. Her se účastnili plavečtí a atletičtí reprezentanti. Od roku 2001, po paralympiádě v Sydney, byli sportovci s intelektuálním znevýhodněním ze všech sportovních akcí pořádaných IPC včetně paralympijských her vyloučeni. Důvodem byl start nehandicapovaného novináře v basketbalovém týmu Španělska, ke kterému se přiznal sérií článků zveřejněných po skončení paralympiády.

Od vyloučení intelektuálně znevýhodněných sportovců z paralympijských her v roce 2001 pořádá INAS všesvětové hry Global Games jako náhradu za největší sportovní klání handicapovaných.

První ročník se tak uskutečnil ve stejném roce jako následující letní paralympijské hry (Atény), a to v termínu 25. 7. – 3. 8. 2004 ve švédském městě Bollnäs. Za účasti více než 1000 aktivních sportovců ze 40 zemí se soutěžilo v atletice (3 čeští reprezentanti), plavání (2), stolním tenise (4), tenise (4), basketbalu a fotbalu. Naši reprezentanti dosáhli nejlepšího umístění v tenise, když se jim podařilo získat zlatou medaili ve čtyřhře (Haman-Hus) a stříbrnou ve dvouhře (Haman).

Organizace prvních Global Games odpovídala důležitosti akce a těšila se velkému zájmu médií. Bohužel, menší zájem o hry projevili diváci, což bylo zapříčiněno i jednotlivými sportovišti, na kterých soutěže probíhaly. Většina z nich se odehrávala na školních hřištích bez tribun s dostatečnou kapacitou, výjimku tvořily jen atletika a basketbal.

Česká reprezentace čítala na prvních Hrách 13 jmen a nedá se říci, že by někdo z reprezentantů na první velké mezinárodní akci propadl. Téměř všichni se svými výkony pohybovali kolem svých osobních maxim a mnozí své dosavadní rekordy dokázali vylepšit, což platí zejména pro plavce.

Druhé Global Games dokonce Česko pořádalo a domácí reprezentanti na nich získali nevídaných 20 medailí. Úspěšné byly i třetí Hry, které se uskutečnily v Itálii, a čtvrté konané v Ekvádoru. Podrobnosti o jednotlivých akcích jsou k nalezení na hlavní stránce po rozkliknutí Sporty, Výsledky.

Medailové úspěchy našich reprezentantů na Global Games:

  • 2 medaile na I. Global Games v Bollnäs, Švédsko 2004 (1–1–0)
  • 20 medailí na II. Global Games v Liberci a Jablonci, ČR 2009 (5–7–8)
  • 7 medailí na III. Global Games v Janově, Itálie 2011 (3–3–1)
  • 6 medailí na IV. Global Games v Guayaquilu a Guarandě, Ekvádor 2015 (0–2–4)

 

Historicky nejúspěšnějším Čechem na Global Games je Ondřej Sedliský (6–1–1).

 

Přehled global games

PořadíRok konáníMísto
V.2019Brisbane, Austrálie
IV.2015Guayaquil a Guaranda, Ekvádor
III.2011Loano, Itálie
II.2009Liberec, Česká republika
I.2004Bollnas, Švédsko
GENERÁLNÍ PARTNER GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER
EXKLUZIVNÍ DODAVATELÉ PARTNER ANKETY
NEJLEPŠÍ HANDICAPOVANÝ SPORTOVEC ROKU
PARTNEŘI
PARTNEŘI
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
ZA PODPORYDÁRCEMARKETINGOVÝ PARTNER