Třetí republikové mistrovství v halové paralukostřelbě proběhlo v Plzni

18. 03. 2024

Na šampionátu se představilo celkem 19 parasportovců a dalších pět jich střílelo v rámci vloženého závodu pro začátečníky. Tento mistrovský turnaj pořádala TJ Halma Plzeň ve spolupráci s LK Arcus Plzeň jako vyvrcholení halové sezóny.

Akce, která proběhla v bezbariérové sportovní hale Západočeské univerzity v Plzni v sobotu 16. března, se zúčastnili všichni členové reprezentace paralukostřelců České republiky pro rok 2024.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Kladkový luk: Leoš Bartoš

Reflexní luk: Martin Chaloupský

Muži W1 kladkový luk: David Drahonínský

Ženy W1 kladkový luk: Tereza Brandtlová

Kompletní výsledky ZDE.

Výsledky vloženého závodu ZDE.

Na významný úspěch dosáhla také Šárka Pultar Musilová, které se v kvalifikaci podařil vystřílet osobní rekord o hodnotě 563 bodů. S napětím čekáme na potvrzení od World Archery, že se jedná také o nový světový rekord.

Za pořadatele máme radost, když přijedou sportovci do Plzně a můžeme pro ně tyto závody organizovat. S pravidelným seriálem halových závodů v parlakulostřelbě jsme začali v roce 2013 a v letošním roce tady začínáme druhou dekádu,“ dodává Roman Suda z organizačního týmu šampionátu.

Zdroj a foto: TJ Halma Plzeň

Hattrick! Titul mistra parahokejové ligy potřetí berou karlovarští Žraloci

18. 03. 2024

Parahokejová sezona 2023/24 zná konečné pořadí ligy. Karlovarští Sharks zvládli finálovou sérii s Mustangy v poměru 2:0 a znovu po roce slaví zisk titulu. Olomouc sice na domácím ledě zvládla první duel, ale Havířov následně po dvou povedených zápasech slaví bronz. Zlín dokázal porazit Flamingos i v Ostravě a bere páté místo, zatímco v souboji o sedmou příčku kralovala nad Motorem pražská Sparta. 

Podrobné reportáže ze zápasů:

Sharks obhájili mistrovský titul

Už na ledě Pardubic se Karlovy Vary předvedly velmi solidním výkonem a odvážely si první bod na západ Čech. V lázeňském městě si následně poradily i ve druhém společném střetnutí, a tak se znovu po roce mohou těšit z obhajoby mistrovského titulu. 

Hned od začátku byla hra velmi vyrovnaná a rychle se střídala na obou stranách. Jako první však otevřeli skóre Pardubičtí. O to se postaral ve 4. minutě Frank Rennhack, který zakončil přesně pod víko. Žraloci ale dlouho neotáleli a přibližně po minutě stav srovnali. Menšího chaosu před bránou se podařilo využít Radkovi Zelinkovi, kterému se podařilo najít skulinku a protlačit puk za brankovou čáru. Mustangové se poté usadili v útočném pásmu, ale zakončit se jim nedařilo. V 11. minutě se hra přesunula před hostující branku, kde poslal svůj tým do vedení Filip Veselý. Gólman Petr Boček tušil, že je někdo poblíž branky, a tak klec bránil zády. I tak se ale podařilo karlovarskému útočníkovi najít prostor a zakončit. Pardubice chtěli stav vyrovnat, až se nakonec dopustili faulu. Toho ve 14. minutě využil Patrik Sedláček, jenž prostřelil hostujícího gólmana z levého kruhu.

Od první minuty druhé části se na kotouči drželi více Pardubičtí. Ti se i pokoušeli využít přesilovou hru, ale ačkoliv se snažil prosadit Bernard Hering, ani nadvakrát se mu nepodařilo překonat karlovarského brankáře Bohumíra Macha. Ten po těchto uhlídaných zákrocích zůstal chvíli nehybně ležet na ledě. Po přivolaných záchranářích se však po chvilce zvedl a pokračoval dál ve hře. Mustangové se snažili v dalších minutách snížit, ale přes karlovarský tým se nemohli dostat k pořádnému zakončení. Až ve 23. minutě se podařilo snížit Lukášovi Kořínkovi, jehož si domácí brankář nevšiml, a tak zakončil do prázdné části branky. Větší šance na srovnání se po chvilce naskytla Pavlu Kubešovi, který ujížděl sám na Macha. Jeho střela z levého kruhu ale jen těsně minula branku. Ve 27. minutě ale Karlovarští opět odskakují soupeři o dvě branky. Jeden na jednoho ujížděl pardubický hráč s Filipem Veselým. Ten se však nenechal nijak zastavit a zakončil do horní části branky. V poslední minutě byl nejblíže další brance ještě Michal Geier či Filip Veselý, ale jejich střely nebyly úplně přesné. 

V úvodních dvou minutách třetí třetiny se do toho Sharks opřeli se vší silou a vyvíjeli na pardubickou branku nátlak v podobě střel. Ve 33. minutě se ale hra přesunula a přesilovou hru využil Pavel Kubeš, který z levého kruhu vymetl pravý horní roh branky. Netrvalo však moc dlouho a o dvě minuty později přidává domácí tým další branku. Hattrick si tím tak připsal Filip Veselý, ke kterému se dostal odražený kotouč a zakončil do prázdného prostoru branky. K vidění byly poté velké šance na obou stranách. Do brány se ale přece víc tlačili Žraloci. Nátlak jim v čase 38:39 přinesl šestý gól, o který se postaral Radek Zelinka. Netrvalo však dlouho a v čase 38:51 snižují Mustangové. Konkrétněji Pavel Doležal, který od modré vyslal kotouč a podařilo se mu proklouznout pod Bohumírem Machem. Do konce části si Karlovarští už spíše hlídali puk a po ohlášení konce zápasu tak slavili potřetí titul mistra Para hokejové ligy.

Branky a nahrávky: 5. Zelinka (Geier), 11. Veselý (Wágner), 14. Sedláček (Zelinka, Veselý), 27. Veselý (Zelinka, Sedláček), 35. Veselý (Geier, Zelinka), 39. Zelinka (Veselý, Geier) – 4. Rennhack (Kubeš), 23. Kořínek (Hering, Rennhack), 33. Kubeš (Michalec), 39. Doležal (Kubeš)

SKV Sharks Karlovy Vary: Mach – Wágner, Zelinka, Haas – Michalčín, Berger, Jeřábek, Veselý (A), Geier (C), Sedláček, Karafiát

SHK Mustangové AUTO IN: Boček (Uhlemann) – Kubeš (C), Pabst, Doležal, Buhr R. – Neuman, Rennhack, Raška, Michalec, Buhr V., Hering, Kořínek, Chudomský

Autor reportáže: Leona Tomcová

Havířov na domácím ledě poslal sérii do třetího zápasu

Olomoučtí Kohouti sice na Hané jasně rozstříleli Havířov, ale na soupeřově ledě to byl zcela jiný příběh. Havířovští totiž od druhé třetiny dominovali a po výhře 6:2 si vynutili rozhodující třetí utkání.

Oba celky vnímaly důležitost zápasu, a tak vycházely ze zabezpečené obrany. Prvních patnáct minut tak ve výsledku patřilo brankářům, kteří za svá záda nepustili jedinou střelu a platilo tak nerozhodné skóre 0:0.

Od druhé periody se ale útok probral. Jako první se radovali Hanáci, které poslal trefou na konci 19. minuty do vedení Miloš Večerek, poté však přišla rázná odpověď Havířova. Nejprve vyrovnával Jiří Forgo, o pár minut později otočil vývoj duelu ve prospěch domácích Ola Oiseth a v poslední minutě před odchodem do šaten zvyšoval Ingo Kuhli-Lauenstein.

V posledních pěti minutách utkání pak domácí definitivně rozhodli o prodloužení série. Na druhé trefy Jiřího Forga a Oly Oisetha zareagoval na straně hostů jen v přesilové hře Martin Žižlavský. Na konečných 6:2 pro Havířov pak uzavřel osm sekund před koncem Sandro Kalegaris. 

Branky a nahrávky: 23. Forgo (Oiseth), 27. Oiseth (Bakke), 30. Kuhli-Lauenstein (Oiseth), 41. Forgo, 42. Oiseth (Kudrna), 45. Kalegaris (Oiseth) – 19. Večerek (Žižlavský), 44. Žižlavský (Buriánek)

Parahokej Havířov z.s.: E. Lepáček (I. Loska) — R. Staněk, A. Bakke, E. Fojtík, P. Kudrna — J. Forgo, T. Mlčák, L. Prostředník, M. Rábik, I. Kuhli-Lauenstein, L. Sobotková, M. Stiborský, S. Kalegaris, O. Oiseth

SOHO Olomoučtí Kohouti: M. Černoch (L. Hulín) — M. Kardoš, R. Jedlička, T. Kvoch — P. Prášil, R. Mikuš, M. Večerek, T. Fojtík, D. Buriánek, L. Praus, T. Rozkopal, M. Žižlavský, M. Hlinka, K. Veselý

Olomouc nedokonala obrat a po roce končí znovu čtvrtá

Rozhodující duel série o třetí místo odstartovali lépe domácí z Havířova, kteří si vypracovali třígólový náskok. Olomoučtí Kohouti se však ani za nepříznivého stavu nevzdávali a dokázali snížit na rozdíl jediné trefy. Z vyrovnání se však už neradovali, a tak zůstává bronz ve Slezsku. 

Oba celky dostaly na začátku výhodu přesilové hry, avšak soupeř se v obraně vždy vyznamenal. První branka padla až ve 13. minutě, kdy se po povedené kombinaci s Olou Oisethem radoval Jiří Forgo. Těsně před první přestávkou pak střelec vyměnil svou roli na asistenta a přesně přihrával na trefu Inga Kuhli-Lauensteina.

Když zvyšoval na 3:0 na začátku druhé periody Audun Bakke, už to s nadějemi Olomouce vypadalo špatně, ale Hanáci ještě rozhodně neskládali zbraně. Přesně v polovině hrací doby se totiž prosadil po spolupráci s Milošem Večerkem Radek Jedlička.

Hanáci ustáli oslabení na startu posledního dějství, a naopak se sami dostávali do dobrých šancí při vyloučení jednoho z domácích. Přesilovku sice přímo nevyužili, ale ihned po jejím skončení dal kontaktní branku Martin Žižlavský. Zbývajících sedmdesát sekund hry si ale Havířov už pohlídal a po otočce v sérii slaví konečné třetí místo.

Branky a nahrávky: 13. Forgo (Oiseth), 15. Kuhli-Lauenstein (Forgo, Lepáček), 17. Bakke (Oiseth, Kalegaris) – 23. Jedlička (Večerek, Žižlavský), 44. Žižlavský (Mikuš)

Parahokej Havířov z.s.: E. Lepáček (I. Loska) — R. Staněk, A. Bakke, E. Fojtík, P. Kudrna — L. Sobotková, J. Forgo, T. Mlčák, L. Prostředník, M. Rábik, I. Kuhli-Lauenstein, M. Stiborský, S. Kalegaris, O. Oiseth

SOHO Olomoučtí Kohouti: M. Černoch (L. Hulín) — M. Kardoš, R. Jedlička, T. Kvoch — P. Prášil, R. Mikuš, M. Večerek, T. Fojtík, D. Buriánek, L. Praus, T. Rozkopal, M. Žižlavský, M. Hlinka, K. Veselý

Hečkův hattrick třetí utkání nevybojoval, páté místo patří Zlínu

Po prvním utkání o 5. místo měl mečbol na své straně Zlín. Do Ostravy ovšem nepřijel v plné sestavě, což ale Flamingos nevyužil. Po první třetině sice platil nerozhodný stav, ve druhé periodě se ale projevila zlínská zkušenost. Vedení si pojistili gólem v oslabení a do šatny, ve třetím dějství pak hlídali jednobrankový náskok, když Václav Hečko vsítili kontaktní hattickový gól. Loňský vícemistr výhrou 5:4 získal v České para hokejové lize pátou příčku.

První velkou šanci si vybruslil Zlín, ale zazvonila jen Kudelova tyč. O pár vteřin později šli hosté přeci jen ve třetí minutě do vedení zásluhou Róberta Turice. Po několika zlínských pokusech dostat kotouč za brankovou čáru, vyslal David Palát svého kapitána dlouhou nahrávkou do brejku a Václav Hečko pobídku zužitkoval ve vyrovnávací trefu. Od sedmé minuty se hrálo od začátku. Kromě dvou vyloučení se ale do první přestávky nic zásadního neudálo. 

Sotva druhá třetina začala, lovil Martin Kudela kotouč ze své sítě! Zlín podruhé vedl zásluhou Pavla Juliny. Po dvou odehraných minutách se hosté radovali z dvoubrankového náskoku, když vyhráli buly a vytvořili před brankou zmatek. Julinova nahrávka na levé křídlo Zdeňku Háblovi skončila v síti i přesto, že se Kudela bleskově po kotouči natahoval. Flamingos ve 20. minutě získalo přesilovku, kterou po prvotním zaváhání zachránil zákrokem Kudela, aby potom mohl David Palát dokončit kombinaci s Hečkem. Podruhé se Zlínští dostali do dvoubrankového vedení o dvě minuty poté, když Zdeněk Hábl zpracoval dlouhou nahrávku Turice za ostravskou obranou a reprezentačního parťáka překonal střelou pod horní tyč. Jenže i na tuto branku našel domácí Flamingos odpověď a opět u toho byl Václav Hečko. Poslední slovo ve druhé patnáctiminutovce měl ale SHK LAPP Zlín. 26 vteřin před druhou sirénou navýšil vedení na 5:3 Pavel Julina.

Po druhé přestávce hráči Flamingos cítili šanci a Pastuchu nenechali vydechnout. Kontaktní branku vsítil Václav Hečko, čímž zkompletoval hattrick. Martin Kudela držel při zlínských výpadech šance na vyrovnání. Domácí jich měli mnoho, Pastucha ale také svou práci vykonával výtečně a do poslední minuty i vteřiny základní hrací doby se skóre nepohnulo. 

Po utkání byl tým Flamingos Ostrava vyhlášen nejméně trestaným týmem ligy. Do all star týmu ligy byli vyhlášení brankář Flamingos Ostrava Martin Kudela a útočník Flamingos Ostrava Václav Hečko.

Branky a nahrávky: 7. Hečko (Palát), 21. Palát (Hečko), 26. Hečko (Bařák), 36. Hečko (Puchein) – 3. Turic (Julina), 16. Julina (Hábl), 18. Hábl (Julina), 23. Hábl (Turic), 30. Julina

Flamingos Ostrava: M. Kudela (Staněk) – Smolka, V. Kudela, Handl, Vrubel (A) – Palát, Gotthardt, Židlická, Puchein, Bařák, Němec, Hečko (C)

SHK LAPP Zlín: Pastucha (Molek) – Julina (A), Ferenčík, Hábl (C) – Stodůlka, Máca, Zdražil, Turic, Panák, Zubek, Šafařík

Autor reportáže: Gabriela Juříková

Sparťané rozstříleli Motor

Odložený první duel série o sedmé místo se nakonec odehrál v hlavním městě, kde dominovala Sparta. Už v první třetině udala devíti góly ráz utkání, které nakonec ovládla v poměru 15:0.

Sparta se hned na úvod nadechla ke kanonádě. Ve 3. minutě otevíral skóre Alex Ohar a o necelé dvě minuty později zvyšoval Jiří Raul. Po trefě Zdeňka Krupičky přišla menší odmlka, ale v posledních šesti minutách úvodní patnáctiminutovky zapsala Sparta dalších šest zásahů. Dvanáct sekund po Jiřím Krupičkovi zvyšoval Lukáš Kapko a hned za dalších jedenáct vteřin znovu Alex Ohar. Ve dvanácté minutě dovršil kapitán Pražanů hattrick a Lukáš Kapko s Jiřím Raulem zaznamenali své druhé zářezy. 

Prostřední perioda už byla poněkud vyrovnanější, ani tak ale nedokázali Jihočeši zastavit Jiřího Raula, jenž vsítil svou třetí branku. Možnost dostali i další hráči v kádru Sparty, a tak se mohl dvakrát radovat Miroslav Novotný či jednou také Sebastian Bečvář. Po půlhodině hry vedl celek z hlavního města 13:0 a jasně si šel za prvním bodem v sérii.

Poslední dějství už Pražané kontrolovali s vysokým náskokem v zádech. Navíc se počtvrté v duelu trefil Jiří Raul a hattrickem se blýskl také Miroslav Novotný, jenž dovršil stav utkání na konečných 15:0 pro Spartu, která se tak velmi rázně ujala vedení v sérii o konečné sedmé místo. 

Branky a nahrávky: 3. Ohar (Novotný), 5. Raul (Ohar), 7. Z. Krupička, 10. J. Krupička (Raul), 10. Kapko (Bečvář), 11. Ohar (Novotný), 12. Ohar (Bečvář, Novotný), 14. Kapko (Špringlová), 15. Raul (Novotný, Ohar), 20. Raul, 22. Novotný (Bečvář), 23. Bečvář (Raul, Novotný), 28. Novotný (Ohar), 39. Raul (Novotný, Krupička), 41. Novotný (Krupička, Ohar)

Motor sledge České Budějovice: Sundt – Zajan (A), Běhounek (C) –Lacko, Bussmann, Klima (A), Laibacher, Zikmund, Rumplík, Lingroth, Mühlhaus

HC Sparta Praha Sledge: Vápenka – J. Krupička, Frolík, Zapletal, Raul (A) – Bečvář, Novotný, Jirsa, Ohar (C), Špringlová, Kapko, Z. Krupička (A)

Ve druhém duelu potvrdila Sparta celkové sedmé místo

Den po vysoké výhře se Pražané střetli v pražských Kateřinkách podruhé. Znovu dokázal celek z hlavního města udržet čisté konto a po výhře 5:0 bere celkové sedmé místo. Motor České Budějovice tak končí poslední. 

Sparťané i odvetu začali lépe a po necelých čtyřech minutách hry je posílal do vedení přesný Miroslav Novotný. Motor se nechytl ani v přesilové hře, ale právě naopak, na jejím konci nepohlídal ve vlastním oslabení Jiřího Raula, jenž zvyšoval na 2:0 pro domácí.

Prostřední perioda nabídla velmi bojovný hokej na obou stranách. Jihočeši cítili šanci, ale přes dobře semknutou a rychle dostupující obranu Sparty se jen těžko prosazovali. Na druhé straně naproti tomu slavil podruhé v duelu Miroslav Novotný, který tak přisoudil celku z hlavního města tříbrankový náskok do závěrečného dějství. 

Komplikace pro domácí nepřišla, naopak Sparta přidala pojistku a definitivní razítko za vítězstvím v sérii. Alex Ohar s Lukášem Kapkem zakončili stav utkání na 5:0 a zařídili sedmé místo pro Spartu v souboji o konečné umístění. Motor sledge České Budějovice tak znovu po roce bere osmou příčku. 

Branky a nahrávky: 4. Novotný (Raul, Krupička), 10. Raul, 26. Novotný (Ohar), 33. Ohar (Zapletal, Novotný), 38. Kapko (Ohar)

HC Sparta Praha Sledge: M. Vápenka — J. Raul, J. Zapletal, J. Frolík, J. Krupička — Z. Krupička, L. Kapko, A. Špringlová, A. Ohar, T. Jirsa, M. Novotný, S. Bečvář

Motor sledge České Budějovice: A. Sundt — P. Běhounek, D. Zajan — V. Mühlhans, A. Lyngroth, J. Rumplík, M. Zikmund, A. Laibacher, Z. Klima, J. Bussmann, D. Lacko

Text: Štěpán Navrátil
Foto: Daniel Seifert

Druhý závodní den Světové série v Lignanu se nesl ve znamení poruch a změn

16. 03. 2024

Hned ráno nabral závod více než 20 minut zpoždění, když se organizátoři museli (nebo chtěli) popasovat s uvolněným blokem na obrátkové stěně. Jako by to nebylo málo, vypověděla službu i časomíra a poté výsledková tabule. Trenéři si tak mohli zavzpomínat na dřívější dobu a časy svých plavců měřili orientačně na svých stopkách…

Závod nabral velké zpoždění a neustále měnící se časový rozvrh si vybral svou daň. Plavci se dokázali poprat s dlouhým čekáním poměrně dobře, ale únava dopadla i na ně. Především Agátu Koupilovou, kterou čekání postihlo asi nejvíce, potrápila hlavní trať 200m volný způsob. Přes to však zabojovala a postoupila do finále. Odpoledne se obrnila trpělivostí a předvedla skvělý výkon a osobní zlepšení.

Junioři předvedli kvalitní výkony jak na 50m tak i na 200m volný způsob. Jedna jedna, shodli se Jakub Vaněk a Matěj Staša při hodnocení vzájemné bilance.

Alex Borská zápolí s novými plavkami, není to pořád ono, ale závodí s chutí a nasazením.

Nejvíc zmatky a přesuny odnesl David Kratochvíl, který kvůli chybě v počítání času začátku startu nebyl vpuštěn na startovní plošinu, a tak pracně vybojovaný postup do juniorského finále musel oželet. To, že šlo o doplňkovou disciplínu je slabou útěchou, ale aspoň upozorněním pro realizační tým, že kontrolovat dvakrát zkontrolované změny nemusí být dost.

Dnešní třetí soutěžní den čeká plavce 100m znak, 50m motýlek a 200m polohový závod. Sledovat můžete v přímém přenosu ZDE.

Zdroj: Štěpán Cagaň, Alžběta Řehořková
Foto: Pořadatel, Andrea Alegni a Luigino Sommaggio

V italském Lignanu Sabbiadoru začal první závodní den světové série

14. 03. 2024

Prostředí místního bazénu je našim paraplavcům již dobře známé, ale každý rok něco překvapí. Letos to je rekordní účast 119 výprav z více než 50 států, což již hraničí s kapacitou bazénu. Především v době rozplavání je potřeba o své místo plavecké dráze trochu bojovat.

Čeští reprezentanti se představili v 10 individuálních startech a pět z nich proměnili v osobní zlepšení. O všechny se postarali naši junioři (Alex Borská, Matěj Staša, Jakub Vaněk).

Svou hlavní disciplínou 100m prsa se hned první den představil Tadeáš Strašík a kvalitním výkonem postoupil do A finále. Odpoledne čas ještě o polovinu sekundy vylepšil a v celkovém pořadí všech klasifikačních tříd obsadil 8. místo. V klasifikační třídě SB9 skončil na 2. místě.

Večer se k výpravě připojil úřadující mistr světa na 400 volný způsob David Kratochvíl a výprava je tak kompletní.

Zítra (v pátek 15. března) čeká české plavce 13 startů. Všechny můžete sledovat v přímém přenosu ZDE.

Kompletní výsledky české výpravy ZDE:

Vysledky-1.-den

Zdroj: Štěpán Cagaň, Alžběta Řehořková
Foto: Pořadatel akce

Mistrovství světa se vrací do Kanady. Týmy čeká nový herní systém

13. 03. 2024

Dříve se parahokejové mistrovství světa konalo co dva roky. Zastřešující mezinárodní organizace World Para Ice Hockey ale přistoupila na běžný hokejový formát, a tak i nejlepší parahokejové týmy čeká každoroční světové klání, vyjímaje roku paralympijského. A organizační výbor oznámil, že se letos mistrovství světa vrací po roce opět do Kanady. Od 4. do 12. května hostí šampionát osmi nejlepších parahokejových celků Calgary. Česká parahokejová reprezentace chce minimálně obhájit loňský historický bronz. Konkrurence je ale opět našlapaná.

O titul mistrů světa se v Calgary utkají ve dvou skupinách týmy USA, Kanady, Česka, Jižní Koreje, Itálie, Slovenska a Japonska, které vybojovalo postup do elitní světové osmičky z nižší B kategorie. „Jsme nadšení, že můžeme opět spolupracovat s Hockey Canada a uskutečnit světový šampionát právě v Calgary, městě, které má tak bohatou hokejovou historii,“ řekla za organizaci World Para Ice Hockey manažerka Michelle Laflamme.

I přesto, že se šampionát koná už za necelé dva měsíce, organizátoři oznámili detaily šampionátu až tento týden. Česká parahokejová reprezentace se ale na světový turnaj do Calgary připravuje už delší dobu. „Na mistrovství světa se těšíme, hlavně je pro nás Calgary novou destinací, jsme na město i parahokejové zázemí zvědaví. Teď máme nastavený individuální trénink, od dubna budeme ale opět všichni spolu ve Slaným, kde nás čeká na každém kempu pět tréninkových jednotek na ledě,“ řekl k současné přípravě týmu trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. Zatím tak hráči mají nastavené individuální cíle a čerpají hlavně z poznatků z nedávného turnaje v Itálii.

V Calgary s novým herním systémem

Mezinárodní organizace World Para Ice Hockey přešla pro kanadské mistrovství světa na nový herní systém. Do teď byly týmy rozdělené i v rámci mistrovství do dvou výkonnostních kategorií (A, B), ve kterých se odehrála také základní skupina. Nově jsou ale týmy do dvou skupin rozlosované. V první se utkají parahokejoví giganti z USA s týmy Číny, Jižní Koreje a Slovenska. Čechy pak v B skupině čeká Kanada, Itálie a Japonsko. „Změnu formátu jsme nijak neřešili, není to něco, co bychom mohli ovlivnit. Nemůžeme se soustředit na soupeře, ale na náš tým a naši hru a výkony,“ komentoval změny formátu mistrovství světa trenér Novotný.

Novinka ale zaskočila třeba slovenskou reprezentaci. „Překvapilo nás to, ale musíme se přizpůsobit realitě. Čekají nás fyzicky náročné duely, ale tomu jsme také přizpůsobili naši přípravu. Rozhodně se těšíme na zápas s USA, který by nás podle starého formátu rozhodně nečekal a na ledě bychom se nepotkali,“ řekl pro Slovenský paralympijský výbor manažér slovenské reprezentace Miroslav Dráb. To trenér české reprezentace ocenil výrazně lepší harmonogram celého turnaje. Loni v Kanadě odehráli Češi v základní části tři zápasy za necelé tři dny, toto šílené tempo by se v Calgary ale nemělo opakovat. „To nás opravdu těší oproti minulému roku, rozpis zápasů a dostatek času na regeneraci,“ doplnil Jakub Novotný.

Léčí se české opory, přidají se opět mladí hráči

Česká parahokejová reprezentace prošla v posledních letech značnou věkovou obměnou. Do Kanady pojede ale stabilní sestava se jmény jako Kubeš, Hábl, Palát či Geier. I když právě Geier stále léčí poraněné rameno. Do týmu pak chtějí trenéři opět zapojit i mladé hráče. V Calgary nebude chybět Veselý, Ohar nebo Kapko. „Lukáše bereme, aby načerpal zkušenosti z velkého turnaje, kde je rozhodně jiný tlak než na turnajích, které zatím odehrál. Další nové tváře zatím čekáme. Máme pár nových kluků v ligových týmech, ale ti ještě potřebují čas a více tréninků, než je pozveme i do reprezentace,“ řekl k soupisce trenér Jakub Novotný.

Dodal také, že česká parahokejová reprezentace jede tentokrát na světový šampionát, po zisku loňského bronzu, v trochu jiné pozici. „Přeskočili jsme týmy, kterým jsme dlouhé roky koukali na záda a teď se ta pozice otočila a oni si budou chtít svou pozici vzít zpět,“ uzavřel Novotný.

Další novinky o MS v parahokeji Calgary 2024 sledujete na webu parahockey.cz a také na sociálních sítích Českého para hokeje.

Text: Zuzana Martinčík Glacová
Foto: David Handl, Slovenský paralympijský výbor

Osmička českých paraplavců má před sebou závody Světové série v Itálii

13. 03. 2024

Reprezentační tým paraplavců dnes vyráží na závody světové série Citi Para Swimming World Series do italského Lignana Sabbiadora. Závod bude probíhat na padesátimetrovém bazénu (Piscina olimpionica) v resortu Bella Italia od čtvrtka 14. března do neděle 17. března. Na závod je přihlášeno 345 sportovců z 55 zemí.

Naši reprezentanti odjíždějí v tomto složení:

Alexandra Borská (ÚAPS), Agáta Koupilová (SKKB), Tadeáš Strašík (ÚAPS), Jonáš Kešnar (PKJH), Arnošt Petráček (PLAVÁNÍ ČB), David Kratochvíl (PK Tachov), Jakub Vaněk (SKKO), Matěj Staša (SKKV). Vendula Dušková (SKKV) a Eva Linhartová (PKJH) byly ze závodu ze zdravotních důvodů odhlášeny.

S plavci odjíždí realizační tým: Štěpán Cagaň – Team leader, Jan Šimek – reprezentační trenér, Alžběta Řehořková – asistentka reprezentačního trenéra, Gustav Červený – kondiční trenér a fyzioterapeut, Stanislava Kratochvílová a Jiří Kratochvíl – tappeři.

Závodní program:

Čtvrtek, 14. 3. 2024: 100m volný způsob, 150m polohový závod, 100m prsa, 200m znak

Pátek, 15. 3. 2024: 50m prsa, 200m volný způsob, 50m volný způsob, 200m motýlek

Sobota, 16. 3. 2024: 100m znak, 50m motýlek, 200m polohový závod

Neděle, 17. 3. 2024: 400m volný způsob, 50m znak, 100m motýlek, 200m prsa

Webové stránky závodu:
https://www.worldseriesitalia.com/en/home-english/
Výsledky a livestream:
Citi Para Swimming World Series 2024 | Natatoria
Oficiální fotografie:
https://www.facebook.com/worldseriesitalia

Zdroj a foto: Alžběta Řehořková

Karlovy Vary a Olomouc v medailových soubojích dominovaly. Vyhrál i Zlín

12. 03. 2024

Na začátku března se rozjely poslední série České parahokejové ligy. Ve finále berou první bod Sharks, kteří si na východě Čech jasně poradili s Pardubicemi. Podobně hráli také Kohouti, s nimiž Havířov padl 1:10. V souboji o páté místo nakročili lépe hráči Zlína a v Českých Budějovicích se nakonec nehrálo. 

Podrobné reportáže ze zápasů:

Karlovy Vary ukázaly svou sílu a ve finále berou první bod

Přes Olomouc prošly Karlovy Vary hladce a Mustangové porazily Havířov. Oba celky se tak střetly ve finále, kde zkušenější Sharks nakročili velmi rázně k obhajobě titulu. Na východě Čech totiž zvítězili 10:3.

Už od úvodního buly začali hosté úřadovat. Hned ve třetí minutě totiž otevřel skóre duelu Filip Veselý, jenž navíc přesně o čtyři minuty později využil přesilovou hru. O chvíli později zvyšoval Radek Zelinka a třetí trefu v rozmezí necelých sta vteřin vsítil Michal Geier. Navíc se ještě do přestávky prosadil také Patrik Sedláček, a tak si z první čtvrthodiny hry odnášeli Sharks pětigólový náskok.

Prostřední dějství však lépe začali domácí, kteří po 33 vteřinách hry snížili zásluhou Bernarda Heringa. Poté se ale ke slovu znovu přihlásili Západočeši. Michal Geier i Radek Zelinka zaznamenali své druhé zářezy, navíc aktivní Filip Veselý dokonal v prvním finále hattrick. Pozadu za spoluhráčem však nechtěl zaostat ani Michal Geier, jenž se těsně před druhou sirénou trefil potřetí a zvyšoval už na 9:1 pro Karlovy Vary.

Obhájci titulu si jasně šli pro první bod ve finálové sérii, navíc velmi cenný ze hřiště soupeře. Pardubice se však rozhodně nevzdávaly a dvěma trefami v krátkém sledu snížily. Jediným úspěšným střelcem v domácím dresu byl kanonýr Bernard Hering, který se postaral o všechny tři zásahy. Ve 43. minutě však už čtvrtý hráč v utkání dokonal hattrick, když se trefil Radek Zelinka. Zakončil tím stav zápasu na konečných 10:3 pro Sharks. Favorit ze západu Čech tak ve finále bere první bod, a navíc dohraje zbytek série na vlastním ledě.

SHK Mustangové AUTO IN – SKV Sharks Karlovy Vary 3:10 (0:5, 1:4, 2:1)

Branky a nahrávky: 16. Hering (Kubeš), 33. Hering (Raška, Rennhack), 35. Hering (Kubeš) – 3. Veselý (Michalčín, Geier), 7. Veselý (Zelinka, Geier), 8. Zelinka (Michalčín), 8. Geier (Zelinka), 11. Sedláček (Veselý, Zelinka), 17. Geier (Wágner, Zelinka), 19. Zelinka (Sedláček, Geier), 29. Veselý (Zelinka, Geier), 30. Geier (Wágner), 43. Zelinka (Sedláček)

SHK Mustangové AUTO IN: P. Boček (L. Uhlemann) — R. Buhr, P. Doležal, R. Pabst, P. Kubeš — K. Chudomský, L. Kořínek, B. Hering, V. Buhr, M. Michalec, J. Raška, F. Rennhack, P. Neuman

SKV Sharks Karlovy Vary: B. Mach — J. Haas, R. Zelinka, K. Wágner — L. Karafiát, P. Sedláček, M. Geier, F. Veselý, J. Jeřábek, J. Berger, L. Michalčín

Autor reportáže: Štěpán Navrátil

Do boje o bronz lépe vstoupila Olomouc

Po neúspěšném semifinále svedla Olomouc na domácím ledě souboj s Havířovem o 3. příčku. Od začátku aktivnější Kohouti ukázali Slezanům svou sílu a po kvalitním výkonu vstoupili do série vysokou výhrou 10:1. Nejvíc branek padlo ve třetí třetině, v níž se Olomouc trefila pětkrát.

Skóre rychle otevřeli olomoučtí už po 50 vteřinách, kdy od začátku aktivnější domácí měli výhodu pásma a po nahrávce o mantinel se jako první prosazuje Miloš Večerek ranou z kruhu pro buly. V čase 1:34 se příznivci domácích radovali podruhé, V akci 2 na 1 Jedlička přenechal puk na Martina Žižlavského a ten gólmana, jenž se nestihl přemístit snadno překonal. Čas 12:22 a třetí gól Olomouce. Žižlavský po znovu dobytí pásma hledal ideální příležitost na nahrávku. Našel ji u Miloše Večerka, ten trefil prázdný prostor a zvyšuje vedení svého celku. Hosté do přestávky ještě přece jen kontrovali výsledek, o 26 vteřin později se ke kotouči dostal Erik Fojtík a do horní prostoru branky přinesl radost ze snížení Havířova.

V 21. minutě měl Večerek možnost trestného střílení, mířil ale nad branku. Jeho spoluhráč Radek Jedlička pak v 24. minutě zvýšil vedeni Hanáků, když si prohodil puk pod saněmi, najel si blíže k Loskovi a střelou nad gólmana hostů rozjásal hlouček příznivců Kohoutů. V čase 26:50 využila Olomouc přesilovou hru, Martin Žižlavský si najel ke kruhu pro vhazování, narovnal si kotouč do lepší pozice a pod horní tyčku branky Losky zamířil svůj přesný pokus.

Ve třetí části doladili Kohouti skóre k dokonalosti. V čase 31:26 Večerek sice proti Loskovi neuspěl, přesnější byl jeho kolega Radim Mikuš a jeho předchozí pokus dostal již přesně za záda hostujícího brankáře. 35. minuta a sedmá branka Olomouce, autor branky Radek Jedlička byl s dorážkou úspěšný. Během 4 minut se Hanáci prosadili hned třikrát. Hattrick v čase 38:14 završil Martin Žižlavský hattrick samostatným únikem. Na prahu 41. minuty byl završen další hattrick, Miloš Večerek nikým hlídaný střelec stál přímo před Loskou, na nic nečekal a z první vymetl pravý roh branky Havířova. Seznam hattrickových střelců byl rozšířen o kapitána Radka Jedličku ujel obraně Havířova a než ho dokázala zaznamenat, blížil se rychle k brance hostů a uklidil v čase 42:12 puk doprostřed branky. 

SOHO Olomoučtí Kohouti – Parahokej Havířov z.s. 10:1 (3:1, 2:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 1. Večerek, 2. Žižlavský (Jedlička), 13. Večerek (Žižlavský), 24. Jedlička (Žižlavský), 27. Žižlavský (Jedlička), 32. Mikuš (Večerek), 35. Jedlička (Žižlavský, Večerek), 39. Žižlavský, 40. Večerek (Žižlavský, Mikuš), 43. Jedlička (Žižlavský) – 13. Fojtík (Prostředník)

SOHO Olomoučtí Kohouti: Černoch (Hulín) – Kvoch, Jedlička (C), Kardoš – Švrček, Hlinka, Praus, Rozkopal, Buriánek, Žižlavský, Večerek, Mikuš

Parahokej Havířov z.s.: Loska – Kudrna (C), Fojtík (A) ,Staněk – Sobotková, Stiborský, Kuhli – Lauenstein, Rábik, Prostředník, Mlčák (A), Forgo

Autor reportáže: Petr Martínek

Otočka ve třetí třetině a vítězná rozlučka s fanoušky! Vedení v sérii o 5. místo se ujímá Zlín

Série play out o konečné 5. místo v para hokejové lize nabídla měření sil mezi Zlínem a Flamingos z Ostravy. První utkání rozehráli výborně hosté z moravskoslezské metropole, domácí SHK LAPP Zlín však dovedl soustavnou aktivitou skóre otočit, a nakonec se raduje z výhry i vedení v sérii. Za Flamingos zazářil Václav Hečko (2+0), parádní výkon podal i přes čtyři obdržené branky Martin Kudela. V barvách Zlína již tradičně zářil Zdeněk Hábl, tentokrát doplněný i slovenským duem Dávidem Kormanem a dvougólovým Róbertem Turicem.

Ačkoli byli v úvodu zápasu aktivnější domácí, prosazovali se hosté, už v čase 3:00 dobře schovanou střelou po ledě skóroval Václav Hečko a Flamingos šli do vedení. Zlín si i nadále tvořil šance, narážel však na výborného brankáře Kudelu. Zuby si na ostravské opoře vylámal u pravé tyče Korman, z přečíslení neuspěl Ferenčík, Máca sice mohl zakončit do prázdné, na puk ale nedosáhl a neujala se ani Háblova parádní křižná přihrávka.

A tak přišel trest. Útoku se opět ujal Václav Hečko, jenž předvedl výtečné zrychlení, dostal se k puku a ostrou ranou na bližší tyč prostřelil brankáře domácího celku. Ostravané vytěžili z minima maximum a první dvacetiminutovku zakončili s dvougólovým náskokem – 0:2.

Na startu druhé třetiny se Zlínští konečně prosadili, Korman přistrčil na Zdeňka Hábla a ten zametl kotouč do poloprázdné brány. V prostřední části hry byl blízko vyrovnání hlavně Slavomír Ferenčík, jenž dvakrát číhal před bránou, ani jednou ale neuspěl. Především druhý zákrok proti zkušenému zlínskému obránci patřil z pohledu brankáře Kudely k vynikajícím, vyrážečkou soupeři sebral prakticky jistý gól. Flamingos toho směrem dopředu opět moc neměli a když ano, nestaral se o to nikdo jiný než Václav Hečko, který však tentokrát trefoval výhradně lapačku brankáře Pastuchy. 

Ve třetí třetině domácí SHK konečně zahodili střeleckou smůlu a odšpuntovali gólostroj, který jim nakonec zajistil výhru. Nejprve se ve 32. minutě šikovně otočil Pavel Julina, jehož zakončení z kruhu letělo přímo do víka – 2:2. O necelé čtyři minuty později vybídl Hábl střílenou přihrávkou Róberta Turice, ten nastavil hůl a šikovně usměrnil puk do sítě. Zlín poprvé v zápase vedl!

Zvýšit mohl z úniku dnes velmi aktivní Zdeněk Hábl, tentokrát se však velezkušenému obránci nepodařilo rozhýbat gólmana soupeře. Nakonec jej to ale mrzet nemuselo, Flamingos už se až do sirény k ničemu nedostali, Zlín v pohodě hru kontroloval. V úplně poslední vteřině zápasu navíc přišla ještě odměna pro Róberta Turice, kterému po individuální akci daroval gól právě Zdeněk Hábl – 4:2.

Zlín se tak se svými fanoušky rozloučil domácí výhrou a v sérii o páté místo se ujímá vedení. Na řadě už jsou jen poslední dva duely, oba se odehrají v Ostravě, konkrétně v sobotu 16. a v neděli 17.3. Doma se pětinásobný ligový mistr znovu představí až v příští sezoně.

SHK LAPP Zlín – Flamingos Ostrava 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 16. Hábl (Korman), 32. Julina (Hábl), 36. Turic (Korman), 45. Turic (Hábl) – 3. Hečko, 15. Hečko (Bařák)

SHK LAPP Zlín: Molek (16. Pastucha) – Julina (A), Mach, Ferenčík, Hábl (C) – Stodůlka, Máca, Zdražil, Zicha, Turic, Zubek, Šafařík, Korman

Flamingos Ostrava: M. Kudela (Staněk) – Smolka, V. Kudela, Handl, Vrubel (A), Palát, Gotthardt, Pucein, Bařák, Němec, Hečko (C)

Autor reportáže: Adam Čuba

Zápas Motor sledge České Budějovice s HC Sparta Praha sledge hokej byl odložen. Náhradní termín zatím tým Motoru neoznámil.

Zdroj: Český para hokej
Foto: Parahokej Havířov, Daniel Seifert

Česká paraatletická liga se v úvodním ročníku představí pěti koly!

11. 03. 2024

Na první kolo České paraatletické ligy (ČPaL) zavítají atleti do Nového Města nad Metují, kde organizátoři „odšpuntují“ nový ligový projekt, který se nově může pyšnit i vlastním webem www.paraatletika.cz s výsledkovým servisem či kalendářem akcí. Úvodní mítink se uskuteční na Stadionu generála Klapálka, a to 1. června 2024. Závod bude sankcionovaný World Para Athletics (IPC).

Druhé kolo nabídne mítink v Bílině, kde jsme dlouhodobě zvyklí na závody s vysokým standardem. Pořadatelský klub TJ ZP Nola Teplice přivítá závodníky na Stadionu Čestmíra Dudy v Bílině 16. června 2024. Organizátoři vyvíjejí maximální úsilí pro to, aby byl i tento mítink sankcionovaný IPC.

Jsme nesmírně rádi, že vrcholný tuzemský paraatletický podnik, seriál ČPaL, nabídne jeden mítink v hlavním městě. Třetí kolo ligy se totiž uskuteční v Unyp Areně na stadionu klubu Sparty v Praze. Termín pražského kola je vypsán na 17. srpna 2024 a i zde se pořadatelé snaží o sankcionování svého mítinku.

Předposlední, čtvrté kolo ČPaL, proběhne v Olomouci. AK Olomouc je tradičním pořadatelem velkých závodů, jako je například Czech Open, nebo několika MČR. Areál TJ LOKOMOTIVA Olomouc se stane dějištěm paraatletické ligy dne 7. září 2024. Mítink v hlavní hanácké metropoli bude sankcionovaný IPC.

Ročník 2024 ČPaL se uzavře v Ostravě. Špičkový Městský stadion ve Vítkovicích bude hostit poslední páté kolo ligy v říjnu 2024 s tím, že přesný termín bude stanoven v průběhu roku. Vítkovický mítink bude sankcionovaný IPC.

Při této příležitosti si dovolíme oznámit další skvělou novinku. Pro účely České paraatletické ligy byl zřízen nový web – www.paraatletika.cz , který je již funkční a jsou na něm postupně přidávány další a další informace. Na webu se již objevil aktuální kalendář ČPaL pro rok 2024, kde se budou kluby moci přihlašovat do jednotlivých mítinků a stahovat propozice, hned jak budou zveřejněny.

V záložce kontakty je možné najít telefonické a emailové spojení na ředitele a koordinátora ČPaL – Petra Vrátila.

Pro účely sledování celkového pořadí bude po absolvování I. kola zprovozněna záložka Výsledky.

Zdroj a foto: Tisková zpráva

Český paralympijský výbor ocení ty nejlepší sportovce za minulý rok

09. 03. 2024

Letošní ročník Cen Českého paralympijského výboru bude vyhlášen na začátku dubna. V rámci prestižní ankety, v níž hlasují zástupci ČPV, výkonného výboru, sportovní novináři a další experti, budou oceněni nejúspěšnější sportovci a osobnosti parasportu za uplynulý rok. Slavnostní galavečer s předáváním cen proběhne v úterý 9. dubna v pražském Clarion Congress Hotelu.

V roce 2023 se českým handicapovaným sportovcům dařilo, takže vyhlášení Ceny Českého paralympijského výboru bude opět napínavé. Jak už je zvykem, ocenění se dočká sedm individuálních sportovců, jeden kolektiv a dojde i na objev roku. Chybět nebude ani uvedení další parasportovní osobnosti do Síně slávy nebo kategorie Přínos parasportu. 

Jsem rád, že se znovu sejde na jednom místě tolik skvělých osobností spjatých s parasportem a budeme mít příležitost připomenout si ty, kterým se v roce 2023 nejvíce dařilo. Ceny Českého paralympijského výboru vyhlašujeme v aktuální podobě podruhé a myslím, že se nám nový formát osvědčil. Těším se na setkání se sportovci ale i se zástupci partnerů, kteří nás podporují a pro celé hnutí jsou nepostradatelní,“ řekl Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru.

Obhájcem prvenství v individuální kategorii TOP 7 bude Arnošt Petráček, bronzový medailista z mistrovství světa. Ale po nejvyšších příčkách může sahat také další plavec David Kratochvíl, který na stejné akci získal zlato a přidal dvě čtvrtá místa. 

Dařilo se také Aleši Kisému, který na světovém šampionátu v atletice vybojoval bronzovou medaili ve vrhu koulí. Hned ve dvou disciplínách se loni stala mistryní světa cyklistka Pavlína Vejvodová a tradičně vysoko míří také lukostřelec David Drahonínský, který si na mistrovství světa v Plzni před domácím publikem vystřílel bronz.

Nezapomínejme ani na “mladé pušky” – plavkyni Agátu Koupilovou či stolní tenistku Denisu Macurovou, které obě zažily výsledkově velmi povedený soutěžní rok 2023. Promluví do umístění v nejlepší sedmičce třeba zkušený boccista Radek Procházka, vicemistr Evropy z Rotterdamu? 

Výše zmíněný David Drahonínský ve smíšeném týmu s Terezou Brandtlovou získal v Plzni zlato, takže má šanci na ocenění také v kategorii Kolektiv roku. V té jsou ale nominovaní i parahokjisté, kteří loni na světovém šampionátu slavili fantastický bronzový úspěch. A za pozornost rozhodně stojí i triumf našeho páru boccistů Adama Pešky s Marcelou Čermákovou na mistrovství Evropy.

Kdo si nakonec odnese Cenu Českého paralympijského výboru, se dozvíme už v  úterý 9. dubna, kdy v Clarion Congress Hotelu proběhne slavnostní vyhlášení. Přímý přenos galavečera bude k vidění na Youtube a sociálních sítích Českého paralympijského týmu.

Text: Ota Černý
Foto: Jan Malý, archiv ČPV

Česká paradrezura má jedno místo v Paříži jisté. Svaz žádá o divokou kartu

08. 03. 2024


Česká jezdecká federace informovala o oficiálním přidělení kvóty opravňující účast jednoho jezdce při paralympijských hrách v Paříži. Zároveň dodala, že zažádala o divokou kartu pro dalšího reprezentanta v paradrezuře.

Neoficiální prosincovou informaci o tom, že česká paradrezura bude již potřetí v řadě zastoupena při paralympijských hrách, tento čtvrtek potvrdila Česká jezdecká federace. 

Díky výsledkům jezdkyně Anastasji Vištalové obdržela Česká republika od Mezinárodní jezdecké federace jednu kvótu opravňující k účasti v Paříži. Dle aktuálního pořadí v žebříčku FEI mají kvalifikační limity splněné i jezdci Kristýna Rudolfová a Vladimír Votřel,“ informovali zástupci České jezdecké federace prostřednictvím svého webu. 

Doplnili zároveň, že svaz podal prostřednictvím Českého paralympijského výboru žádost o přidělení divoké karty pro jezdkyni Kristýnu Rudolfovou. „O jméně konkrétního reprezentanta, který využije přidělenou kvótu, rozhodne drezurní komise ČJF na základě aktuální formy jednotlivých jezdeckých dvojic,“ upřesnili na webu ČJF.

Redakce Jezdci.cz se dotázala předsedkyně drezurní komise Hany Civišové, zda jsou již stanoveny konkrétní podmínky, podle kterých se bude tento poradní orgán Výkonného výboru ČJF rozhodovat. „Ještě jsme o tomto nejednali, každopádně je jasné, že na prvním místě je Anastasja Vištalová, která je v žebříčku FEI nejvýše a pro Českou republiku kvalifikační kvótu získala. V případě, že by došlo k nějakému zranění, nebo výraznému zhoršení sportovní formy, by se zvažovalo, kterému z dalších jezdců by pozice byla přidělena,“ řekla Hana Civišová. 

Anastasja Vištalová je aktuálně na 66. místě žebříčku Mezinárodní jezdecké federace a má 1.164 bodů. Kristýna Rudolfová je na pozici 160. a na jejím kontě je ke konci února 641 bodů. Třetí český reprezentant Vladimír Votřel nasbíral meziročně 412 bodů, což jej řadí na 195. příčku mezi paradrezurními jezdci.

Vištalová je tak doslova krůček od paralympijského hattricku, startovala již na hrách v Tokiu a Rio de Janeiru. „Nenacházím slov, je to velký sen a já mám v očích slzy štěstí. Děkuji všem, kdo mi pomohli tento sen uskutečnit, mé rodině, mému týmu současnému i minulému a všem fanouškům i partnerům. Je to náš společný úspěch,“ uvedla na konci roku Anastasja Vištalová, jejíž domovskou stájí je od listopadu 2023 Hradištko u Sadské a trénuje ji Libuše Půlpánová starší. 

Na Slovensku jsem měla koně asi tři a půl roku, ale i kvůli pracovnímu vytížení jsem se rozhodla pro tuto změnu, díky níž mohu trénovat nejen o víkendech,“ upřesnila pro web Jezdci.cz s tím, že by ráda před paralympiádou absolvovala s klisnou First Love alespoň dva mezinárodní starty.

Zdroj a foto: Jezdci.cz

Stolní tenisté vybojovali dva cenné kovy na Lignano Para Open 2024

08. 03. 2024

V italském Lignanu skončila první část turnaje světového okruhu a čeští PARA stolní tenisté v ní dosáhli na dvě medaile. Ve dvouhře TT2 obsadil Jiří Suchánek stříbrnou příčku a ve dvouhře TT4 pak Filip Nacházel skončil třetí. O další cenné kovy budou čeští hráči a hráčky usilovat v deblových soutěžích.

Ve dvouhře klasifikace TT2 se zkušený Jiří Suchánek probojoval až do finále, v němž prohrál s Polákem Rafalem Czuperem 0:3 a musel se tak spokojit se stříbrem. Jednoduchou cestu za tímto vynikajícím výsledkem však rozhodně neměl. Už v základní skupině sice na úvod porazil Egypťana Ahmeda Elmashyho 3:0, jenže pak stejným výsledkem prohrál s Thirayu Chueawongem z Thajska. Ze skupiny postoupil z druhého místa a v play off ho čekali další silní soupeři. Nejprve Španěl Miguel Angel Toledo a po něm jeho krajan Daniel Rodrigez. Oby Suchánek vyřadil výsledkem 3:0. V semifinále odehrál skvělý souboj s mistrem světa a paralympijským vítězem Francouzem Fabienem Lamiraultem, které porazil 3:2. Ve finále už na Poláka Czupera tedy nestačil.

Ve stejné kategorii se představil ještě jeden český reprezentant Martin Zvolánek. Ten však ve skupině 5 prohrál s Italem Federicem Crosarou 1:3 a Brazilcem Guilhermem Marcio da Costou 0:3, takže do play off nepostoupil.

To se naopak povedl ve dvouhře klasifikace TT3 Petru Svatošovi. Další česká naděje na účast na paralympijských hrách v základní skupině oba své zápasy vyhrála. Svatoš porazil Francouze Floriana Merriena 3:2 a pak také Itala Manuela Fortuzziho 3:0. Do play off postoupil z prvního místa, bohužel na medaili nedosáhl. Po výhře v prvním kole nad Chorvatem Mladenem Čiričem 3:0 prohrál ve čtvrtfinále s Američanem Jensonem Van Emburghem 1:3.

Druhou českou medaili na turnaji vybojoval ve dvouhře TT4 Filip Nacházel. Ve vyřazovacích bojích postoupil až do semifinále a bral bronz. Zkušený český hráč zvládl skupinu bez jediného zaváhání. Porazil Číňana Shi Yanping i Rakušana Henrika Anderssona shodně 3:0. V play off měl první kolo volný los a v tom druhém přehrál Japonce Genki Saita opět 3:2. Až pak narazil v semifinále na tureckého reprezentanta Abdullaha Ozturka a prohra 2:3 znamenala zisk bronzové medaile.

Z dalších českých mužů se do vyřazovacích bojů nedostal ani jeden. Daniel Horut v klasifikaci TT7 prohrál ve skupině s Calermpongem Punpoo z Thajska 0:3 a Pavaem Jozičem z Chorvatska 2:3. Výsledkem bylo nepostupové třetí místo. A stejně dopadl také Zbyněk Lambert, který prohrál 0:3 na sety s Polákem Michalem Deigslerem a Švédem Jonasem Hanssonem.

V klasifikaci TT8 narazil na tvrdou konkurenci Vít Špalek. Mladý český hráč prohrál ve skupině s Britem Billy Shiltonem a Chorvatem Borna Zohilem shodně 0:3. A nepostoupil ani David Půlpán v klasifikaci TT9. S Francouzem Lucasem Didierem sice svedl vyrovnaný souboj, ale prohrál 2:3. Japonek Kayo Iwabuchi porazil Půlpána 3:0.

Vůbec nejzkušenější hráč české výpravy Ivan Karabec v klasifikaci TT10 zůstal rovněž před branami play off. Odehrál ovšem tři zápasy ve skupině a o postupu rozhodovala až minitabulka tří hráčů. Karabec nejprve porazil repezentanta Čínské Tchaj-peje Su Jin Siana 3:2, a pak hladce 3:0 Itala Lorenza Magarelliho. Bohužel prohra 0:3 s Chilanem Miguele Felipe Echaveguerenem odsunula českého hráče na nepostupové třetí místo.

Na turnaji startují rovněž dvě české ženy. Nela Kemlinková v klasifikaci TT9 v základní skupině neuspěla a po prohrách 0:3 s Australankou Lei Li Na a Brazilkou Jennyfer Marques Parinosovou do play off nepostoupila. Denisa Macurová v klasifikaci TT11 byla přece jen úspěšnější. Vyhrála v základní skupině nad tureckou hráčkou Larou Samsunluovou 3:0 a i přes prohru 0:3 s Japonkou Miyou Yamaguchiovou postoupila do čtvrtfinále. V něm bohužel nestačila na další Japonku Kanami Furukawaovou. Pozdější vítězka soutěže Macurovou porazila 3:2.

Kompletní výsledky turnaje najdete ZDE

Zdroj: ping-pong.cz
Foto: Český stolní tenis PARA a Tereza Kubíčková

Generální partneři
Oficiální partneři
Generální mediální partner
Mediální partneři
Oficiální dodavatelé
Allianz
Dárci a podporovatelé
Slide
Institucionální partneři
Partner Paralympijské výzvy
ČEPS